آموزش ۰ تا ۱۰۰ تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای 

()

تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای و عیب یابی آن یکی از فاکتورهای مهمی‌است که هر شش ماه یکبار باید توسط کارشناس صورت بگیرد. درب‌های اتوماتیک شیشه ای بیشتر از ۲۰ سال است که جزء جداناپذیر ادارات و مجتمع‌های بزرگ است. گاهی ‌تراز نبودن درب اتوماتیک، قطعی برق و یا خرابی چشمی ‌و سنسور، ممکن است در کارکرد درب اتوماتیک خللی ایجاد کند. بنابراین بهتر است با استفاده از کارشناسان حرفه ای، نسبت به عیب یابی و تنظیم دقیق این درب‌ها اقدام کنیم.

در ادامه به معرفی درب اتوماتیک شیشه‌ای و انواع آن می‌پردازیم. سپس با آموزش صفر تا صد تنظیمات درب تمام اتوماتیک شیشه‌ای با ما همراه باشید.

درب اتوماتیک شیشه‌ای چیست؟

درب اتوماتیک شیشه‌ای یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در ورودی پاساژها و ادارات می‌باشد. درب اتوماتیک توسط ریموت کنترل با حسگر حرکتی باز و بسته می‌شود و با آخرین تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است. در ساختار این درب‌ها از موتور،  کنترل باکس یا اتاق فرمان، سنسور، چشمی‌و‌ترمز به کار رفته است که تنظیم هر کدام نیازمند مهارت است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با ساختار و نحوه تنظیم درب اتوماتیک شیشه‌ای، به بررسی عملکرد آن‌ها می‌پردازیم.

عملکرد درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای

درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای، بر اساس سه عملکرد ساخته و طراحی شده اند.

مکانیکی

درب اتوماتیک مکانیکی توسط گیربکس و چرخ دنده به حرکت در می‌آید.

هیدرولیکی

درب هیدرولیکی، بر اساس تغییر در فشار سیالات و روغن حرکت می‌کند.

پنوماتیکی

درب اتوماتیک پنوماتیکی بر اساس تغییر در فشار گاز حرکت می‌کند.

تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای
تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای

تنظیم درب اتوماتیک شیشه‌ای

درب اتوماتیک نیز مانند هر محصول برقی دیگری، نیاز به سرویس و نگهداری دارد. پس از نصب این درب‌ها، تنظیمات اولیه سنسور انجام می‌شود تا سرعت باز و بسته شدن تنظیم گردد. سپس در فواصل معینی کارشناس مربوطه جهت سرویس و بازدید این گونه درب‌ها در محل حضور پیدا می‌کند تا تنظیمات را بررسی و در صورت لزوم عیب یابی کند.

تنظیمات سنسور

بعد از نصب، نوبت به تنظیم سنسور درب اتوماتیک می‌رسد. در این مرحله ابتدا درب سنسور را باز کنید و قطعه ریزی به نام پتانسیومر و یا ولوم را خارج کنید. این قطعه میزان حساسیت سنسور را مشخص می‌کند. بهتر است در مراکز شلوغ، حساسیت سنسور را به حداقل برسانید.

علاوه بر ولوم، قطعه دیگری داخل سنسور با نام برد الکترونیک وجود دارد. این برد همان چشمی‌درب اتوماتیک می‌باشد که محدوده سنسور را مشخص می‌کند. لازم است حساسیت آن را در معابر نزدیک پیاده رو کمتر کنید. این کار باعث کاهش دامنه برد می‌شود و زمانی لت‌های درب باز می‌شوند که شخص به درب نزدیک شده باشد.

تنظیم سرعت

تنظیم سرعت نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تنظیم درب اتوماتیک شیشه‌ای است. سرعت باز و بسته شدن درب بر اساس کاربرد آن تعیین می‌شود. برای تنظیم سرعت باید از روش پروگرام کردن استفاده کنید. ابتدا دکمه set/stop را بر روی ریموت به مدت ۵ ثانیه نگه دارید تا به قابلیت پروگرام کردن وارد شوید. سپس باید یکی از کلیدهای L1 تا L8 را انتخاب کنید. دکمه L1 مربوط به سرعت بسیار آهسته است و به‌ترتیب تا دکمه L8 سرعت بالاتر می‌رود.

تنظیم کنترل باکس

برای تنظیم کنترل باکس درب اتوماتیک شیشه‌ای، طبق مراحل زیر پیش بروید.

 • تنظیم Mode 1:

 1. برای تنظیم تایم اتوماتیک می‌توانید منو n را از ۰ تا ۹۹ ثانیه تنظیم کند. این عدد به صورت پیش فرض بر روی صفر است.
 2. منو n1 برای تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب استفاده می‌شود. عدد آن از ۰ تا ۹۰ ثانیه قابل تغییر است که به صورت پیش فرض بر روی ۷۰ تنظیم شده است.
 3. منو n2 درب را به صورت نیمه باز می‌کند. این حالت برای فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عدد را می‌توان بین ۲۰ تا ۹۵ درصد تنظیم کرد. حالت پیش فرض آن بر روی ۶۰ درصد است.
 4. منو n4 برای انتخاب باز و بسته شدن درب از سمت چپ یا راست طراحی شده است. گزینه ۰۰ درب را به سمت چپ و گزینه ۰۱ درب را به سمت راست باز می‌کند.
 • تنظیم Mode 2:

 1. در ابتدا دکمه Mode را ۵ ثانیه فشار دهید.
 2. در این Mode می‌توانید تعداد خاموش و روشن شدن، باز و بسته شدن درب و تعداد ضربات را تنظیم کنید.
 • تنظیم Mode 3:

 1. برای تنظیم Mode 3 ابتدا دکمه Mode را به مدت ۱۲ ثانیه نگه دارید.
 2. گزینه E1 جهت تنظیم حرکت معکوس درب می‌باشد که از عدد ۲ تا ۲۵ قابل تنظیم است.
 3. دکمه E2 جهت تنظیم‌ترمز انتهایی درب می‌باشد. در این حالت شما می‌توانید سرعت برخورد دو لت درب در هنگام باز شدن را تنظیم کنید. این عدد نیز از ۱ تا ۳۲ قابل تنظیم است.
 4. دکمه E3 برای تنظیم‌ترمز بسته شدن درب کاربرد دارد.  به طوری که شما با این گزینه می‌توانید سرعت برخورد دو لت درب اتوماتیک را کم یا زیاد کنید. این عدد بین ۰ تا ۹۰ قابل تغییر است.
 5. دکمه E4 برای تنظیمات دلخواه است.
 6. دکمه E5 زمان فعال شدن قفل مکانیکی را مشخص می‌کند که بین اعداد ۰ تا ۰۲ می‌باشد.
 7. دکمه E6 برای تنظیم قفل درب در زمان قطعی برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. دکمه E7 نیز برای تنظیم قدرت موتور طراحی شده است و بین ۰۰ و ۰۲ قابل تغییر است.
تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای
تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای

تنظیم درب اتوماتیک شیشه‌ای را به چه کسانی بسپاریم؟

تنظیم درب اتوماتیک شیشه‌ای اگرچه ساده است، اما نیازمند تخصص و تجربه می‌باشد. بنابراین بهتر است جهت عیب یابی و تنظیم درب‌های اتوماتیک خود حتما از کارشناس و متخصص مربوطه کمک بگیرید تا در آینده دچار مشکلات احتمالی نشوید. یک کارشناس با تجربه می‌تواند عیب درب اتوماتیک شما را به درستی تشخیص دهد و تنظیمات را به گونه ای انجام دهد تا اصطکاک سیستم شما به حداقل و طول عمر آن به حداکثر برسد.

گروه صنعتی آکام با تجربه ۲۰ ساله و با تکیه بر دانش فنی، یکی از پیشروان تولید، نصب و تنظیم درب‌های هوشمند شیشه‌ای می‌باشد. درب‌های تمام اتوماتیک آکام همگام با تکنولوژی روز دنیا و بالاترین کیفیت، علاوه بر زیبا سازی ورودی ساختمان‌ها، از خلاقانه‌ترین نوآوری‌های روز دنیا بهره برده است. این شرکت بهترین و مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای انتخاب درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای می‌باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
آموزش تنظیمات درب اتوماتیک شیشه‌ای
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x