مروری بر نرده های شیشه ای و انواع هیدریل 

()

نرده های شیشه ای یک نرده مدرن و زیبا است که از خواص شفافیت و یک دستی شیشه برای زیبا تر کردن نمای راه پله و بالکن ها و حفظ ایمنی استفاده می کند. نرده شیشه ای بسیار مستحکم و ضربه پذیر است زیرا امروز صنعت ساخت شیشه بسیار پیشرفت کرده و می تواند انواع شیشه ضد ضربه و حتی شیشه ضد گلوله تولید کند. نرده شیشه ای که در راه پله اجرا می شود به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از نرده شیشه ای اکسپوز ، نرده شیشه ای اسپیگت ، نرده شیشه ای فیکس پوینت. نرده هایی که در بالکن ها استفاده می شود نیز به دو نوع نرده تمام شیشه ای یا نرده شیشه خور کامل و نرده شیشه ای پایه استیل و آلومینیوم طبقه بندی می شود. نرده های راه پله معمولا تا ارتفاع ۱۰۰ سانتیمتر را پوشش می دهد و شیشه ای که در ساخت آن استفاده می شود از نوع تقویت شده دو لایه سکوریت و لمینت می باشد. البته نرده شیشه ای پله در انواع شیشه سکوریت ساده ، سوپر کلیر ، با رنگ های برنزی و آبی یا دودی نیز عرضه می شود و حتی می توان از شیشه سکوریت سند بلاست نیز استفاد می شود.

انواع نرده شیشه‌ای:

فیکس پوینت
اسپیگوت
اکسپوز “روکار”
دفنی “توکار”
فریملس “بدون فریم”

نرده شیشه‌ای فیکس پوینت:

نرده شیشه ای فیکس پوینت با یراق فولاد ضد زنگ (stainless steel) شماره ۳۰۴ گرد از کناره‌ها به دیوار بولت می‌گردد و در واقع شیشه‌ها و پله‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند. در این مدل نرده از شیشه‌های تک لایه سکوریت ۱۰ میل، دولایه ۵ میل، دولایه ۶ میل و دولایه ۸ میل و… استفاده می‌گردد. یراق‌آلات مورد استفاده در این سیستم کینگ لانگ تایوان است. هم‌چنین، بسته به دلخواه شما از هندریل (دستگیره) استیل و آلومینیوم با مقاطع u صاف و u گرد استفاده می‌گردد.
نکته حائز اهمیت در این مدل نرده زیر کار مناسب و تراز است. در کل بهتر است محل تلاقی پیچ فیکس پوینت با دیواره یا نرده یک قوطی فلزی با مقطع ۴۰ در ۸۰ میل کار شده باشد که از لحاظ ایستایی و دوام، نرده‌ها دارای مقاومت بیشتری هستند.

نرده شیشه‌ای اسپیگوت:

سرعت اجرایی نرده شیشه‌ای اسپیگوت به نسبت باقی مدل‌ها بالاتر است. این نرده‌ها از تلفیق شیشه‌های تک لایه یا دو لایه لمینت و یراق استیل u شکل ایستاده که از بالا شیشه را مهار کرده و از پایین در زمین بولت می‌شود، تشکیل شده است. بهتر است در کنار پیچ‌های بزرگی که به زمین فرو می‌رود کمی چسب سنگ استفاده شود تا دوام و ایستایی یراق در زمین در درازمدت یکسان باشد.
معمولا ارتفاع یراق اسپیگوت، از ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض ۳ تا ۵ سانتی‌متر است.
اندازه قطعات نیز معمولا بین ۱۲۰ تا نهایتا ۲۰۰ سانتی‌متر هستند و مابین شیشه‌ها باید حدود یک سانتی‌متر فاصله باشد. برای گرفتن تاییدیه آتش‌نشانی و پایان کار باید به مواردی از قبیل حداقل دو لایه بودن شیشه‌ها بصورت سکوریت و لمینت، بکارگیری PVB با ضخامت ۱.۵۲ میل یا ۳.۲ میل، حداقل ارتفاع شیشه‌ها نیز ۱۱۰ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد و برخی موارد دیگر که تمامی آنها هنگام طراحی و نصب توسط تیم مجرب تتراگلس رعایت و پیاده‌سازی می‌شوند.

نرده شیشه‌ای اکسپوز “روکار”:

به منظور ایجاد حفاظ دورتادور —، پرتگاه، تراس، بالکن، روف گاردن و … از این مدل نرده استفاده می‌گردد. همانطور که از اسم این مدل پیداست بعد از اتمام کف سازی و نصب سنگ، سرامیک و… نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نکته‌ای که در این روش حائز اهمیت است، تراز بودن و صاف بودن کف نهایی “فاینال” می‌باشد. در واقع جانپناه شیشه‌ای اکسپوز روی سطح ناصاف و ناتراز نصب نمی‌گردد و حتی اگر نرده نصب شود، شیشه‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند و مشکلات عدیده‌ای از لحاظ ایستایی و زیبایی کار بوجود می‌آید.
متریال مورد استفاده در این سیستم آلومینیوم است. درواقع پروفیل‌های خاص آلومینیوم با دانسیته بالا بصورت اختصاصی تهیه و بروی کف تراز نصب می‌گردد.
در واقع بعد از نصب پروفیل‌های آلومینیوم در کف، براکت‌ها و کاورهای پروفیل نمای زیبایی به کار شما می‌دهد که قابلیت باز و بست کردن و امکان ایجاد در طرح و رنگ مختلف را دارا می‌باشند.
شیشه‌های به کار رفته در این سیستم از نوع سکوریت، لمینت با ضخامت شانزده تا بیست میلی‌متر هستند. در حقیقت می‌توان از دولایه شیشه هشت میل یا دو لایه شیشه ده میلی‌متری استفاده کرد.
هندریل یا دستگیره‌ای که در این مدل از نرده‌ها استفاده می‌گردد متنوع است ولی به طور معمول از یوخپل استیل با گرید ۳۰۴ و ضخامت ۰.۳ تا ۰.۵ میلی‌متری استفاده می‌گردد. هم‌چنین، می‌توان از هندریل با طرحهای مختلف دایره‌ای، مربع و … استفاده کرد.

نرده شیشه‌ای دفنی “توکار”:

این روش از لحاظ شباهت ظاهری به نرده شیشه‌ای اکسپوز شبیه است، ولی کلیه پروفیل‌ها در داخل زمین کار گذاشته می‌شوند. در واقع در نرده شیشه‌ای دفنی یا توکار، فقط کاورهای آلومینیومی ظریف بر روی سطح زمین مشاهده می‌شود و تمامی متعلقات داخل زمین کار شده است. شایان ذکر است که نکته مهم در استفاده از این ترکیب نرده شیشه‌ای این است که قبل از اتمام کف‌سازی باید پروفیل‌ها در داخل زمین کار گذاشته شوند و سپس کار کف‌سازی را به اتمام برسانیم.
این روش جان‌پناه شیشه ای از لحاظ استقامت و ایستایی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و بیشترین فشار و ضربه را متحمل می‌شود. استانداردهای ایمنی برای هندریل شیشه‌ای متفاوت هستند. بر طبق استانداردهای اروپایی، جان پناه شیشه‌ای برای منازل مسکونی باید نیروی ضربات جانبی تا ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمربع و برای محیط‌های پرتردد مثل مراکز تجاری، فودکورت‌ها، سینماها و… برابر نهایتا تا ۳۰۰ کیلوگرم بر مترمربع را تحمل کنند.

نرده شیشه‌ای فریملس “بدون فریم”:

این دسته از نرده‌ها نسبت به سایر دسته‌ها اکونومی و اقتصادی‌تر هستند و به تناسب از لحاظ زیبایی و ایستایی در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرد.
شیشه‌های مورد استفاده در این روش، معمولا ۱۰ میل سکوریت شفاف یا ۱۰ میل سکوریت ساتینا است؛ البته قابلیت طراحی و اجرای سندبلاست را ممکن می‌کند. این روش همانطور که از نامش مشخص است، بدون فریم اجرا می‌گردد. هم‌چنین، از حداقل یراق برای اتصال استفاده شده است.
در این روش از بست‌های مختلف شیشه سکوریت مانند بست ۱۲۰ برای اتصال شیشه به دیوار و از بست ۸۰ در ۸۰ برای اتصال شیشه به شیشه (منظور از ۸۰ در ۸۰ ابعاد بست، واحد آن میلی‌متر و برابر ۸ سانتی‌متر در ۸ سانتی‌متر است) استفاده می‌شود. آلیاژ داخلی آن آلومینیوم و روکش بیرون آن از استیل ۳۰۴ بوده که دارای رنگهای طلایی و نقره‌ای و اشکال مربعی، نیم دایره و منحنی می‌شود.

آیا نرده های شیشه ای امن هستند؟

ایمنی نرده شیشه ای می تواند یک نگرانی برای صاحبان خانه یا مشاغل باشد که به دنبال بهبود ظاهر ساختمان های خود هستند. بسیاری از مردم نگران این هستند که شیشه شکسته شود یا وزنی که اعتقاد دارند سایر نرده ها تحمل می کنند را نرده های شیشه ای تحمل نکنند. این مسائل به هیچ عنوان درست نیست و تنها تصورات ذهنی افراد مختلف د رابطه با شیشه است.
نرده های شیشه ای از بسیاری جهات ایمن تر از نرده های معمولی هستند. طراحی نرده های شیشه ای به حدی بهبود یافته است که به طور مداوم روش هایی برای ایمن سازی هر چه بیشتر این موارد ارائه می شود.
از آنجایی که نرده های شیشه ای دارای شکاف نیستند، غیرممکن است که کودک یا حیوان خانگی بتواند دست ها، پاها یا سر خود را بین آن کرده و گیر کند و یا بدتر از دست بدهد! فضای بین شیشه و تکیه گاه ها نیز بسیار کم است.
اینکه نرده های شیشه ای برای بالا رفتن کودکان دشوار است. هیچ جایی برای کودک وجود ندارد که بتواند پای خود را بچسباند و از نرده بالا و پایین برود و از سقوط آنها جلوگیری می کند.
ترس از پوسیدگی یا زنگ زدن وجود ندارد. نرده های چوبی یا فلزی می توانند به مرور زمان خراب شوند، زیرا عناصر مختلفی سال به سال بر روی آنها تأثیر می گذارد. تکیه دادن به نرده های چوبی و فلزی قدیمی می تواند لحظه ای استرس زا برای شخص با هر اندازه و وزنی باشد. نرده های شیشه ای و اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ آنها، هیچ وقت ساختار و کاربرد خود را از دست نمی دهند. آنها در طول زمان نسبت به نرده های قدیمی بسیار ایمن تر هستند.
مراحل نصب نرده های شیشه ای بسیار ایمن است. اتصال دهنده ها بدون توجه به نوع چوبی یا بتونی بودن ساختمان، اتصال بسیار قوی تر و ایمن تری دارند.
و در نهایت، خود شیشه است که تقریباً چهار برابر یک شیشه معمولی ایمنی دارد و هرگز به صورت قطعات تیز خرد نمی شود. در عوض، این شیشه ها به صورت قطعات کوچک و نسبتاً بی ضرری شکسته می شوند.

گروه صنعتی آکام در خصوص ارائه ی انواع درب اتوماتیک با بهترین بهره وری و کیفیت در خدمت شما می باشد.

“آکام آرایه کاشانه مانا”

با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۶۷۷۹۵۰ –۰۹۱۲۴۰۲۷۵۷۰

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x