فتوسل (چشم ایمنی) در درب های اتوماتیک پارکینگی(جک برقی) 

()

امروزه اگر در سطح شهر به درب پارکینگ منازل نگاه کنید دو قطعه سیاه رنگ که بر روی دیوارهای دو سمت درب نصب شده اند جلب توجه می نماید. این دو قطعه درواقع همان فتوسل و یا چشم ایمنی می باشند که در چهارچوب درب قرار گرفته است. فتوسل ها نوعی سنسور تشخیص مانع می باشند. روش کار در آنها بدین صورت است که فرستنده یک اشعه باریک از نور مادون قرمز را در راستای خط مستقیم ارسال می کند و گیرنده که دقیقا در مقابل فرستنده نصب شده است این اشعه را دریافت می کند. مادامی که اشعه مادون قرمز به گیرنده برسد، مدار طراحی شده در گیرنده یک رله ۱۲ ولت را در حالت فعال قرار می دهد و به محض آنکه جسمی در مسیر ارسال نور مادون قرمز قرار گرفته و مانع رسیدن اشعه به گیرنده شود رله به حالت غیرفعال درآمده و مدار فرمان اصطلاحا در حالت “باز” قرار می گیرد. در این شرایط بر حسب تنظیمات مرکز کنترل درب اتوماتیک، حرکت جک ها متوقف و یا معکوس خواهد شد. اینکه عکس العمل درب اتوماتیک به فرمان فتوسل ها چگونه باشد را می توان از طریق تنظیمات مدار فرمان تعیین نمود.
فتوسل های مادون قرمز مدار ساده و ارزان قیمتی دارند ضمن آنکه از دقت عملکرد بالایی برخوردار هستند. از همین رو استفاده از آنها در تجهیزات مختلف الکترونیکی از جمله درب های اتوماتیک پارکینگ و راهبندها و اپراتور درب های اتوماتیک شیشه ای مورد توجه قرار گرفته است.

با وجود ساختار عملکرد یکسان، فتوسل ها را می توان از نظر ظاهر و کیفیت عملکرد به انواع زیر تقسیم بندی نمود.

۱. فتوسل (چشم ایمنی) معمولی:

این نوع فتوسل به صورت گسترده در عرصه درب های اتوماتیک و راهبندها مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوع از فتوسل ها فرستنده در یک سمت روی دیوار قرار می گیرد و گیرنده در جهت قابل بر روی دیوار نصب می شود. معمولا فرستنده و گیرنده در ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتی متری از زمین قرار داده می شود. برای استفاده از این فتوسل می بایست سیم کشی در هر دو سمت کلاف درب اتوماتیک انجام شود. طول برد این نوع فتوسل ها در شرایط ایده آل به ۱۵ متر می رسد.

۲. فتوسل (چشم ایمنی) برد بلند:

این نوع چشم ایمنی از نظر طریق نصب و استفاده مشابه مدل معمولی می باشد و تنها تفاوت آن طول برد بلند آن می باشد که برای فاصله ۳۵ متر مورد استفاده قرار میگیرد و در نتیجه برای درب های اتوماتیک با عرض زیاد مناسب می باشد.

۳. فتوسل (چشم ایمنی) وایرلس:

در فتوسل وایرلس دیگر نیازی به انجام سیم کشی برای فرستنده مادون قرمز نمی باشد. انرژی فرستنده مادون قرمز از طریق یک باتری که درون آن قرار داده شده تامین می شود. بنابراین استفاده از این نوع فتوسل در محل هایی که امکان سیم کشی به هر دو سمت درب اتوماتیک وجود نداشته باشد و برای راهبندهایی که امکان نصب سیم در جهت مقابل راهبند وجود ندارد توصیه می شود.

۴. فتوسل (چشم ایمنی) گردان:

چشم ایمنی گردان نوع جدیدی از فتوسل می باشد که از نظر شرایط نصب و عملکرد مشابه فتوسل معمولی می باشد. اما تفاوت این نوع فتوسل در ساختار مکانیکی آن می باشد. در این نوع فتوسل فرستنده و گیرنده بر روی یک پایه گردان قرار گرفته و این امکان را فراهم می کند که زاویه قرارگیری سنسور گیرنده و فرستنده را به صورت دقیق تنظیم نمود تا این سنسورها کاملا در یک راستا قرار گیرند. بنابراین برای درب های اتوماتیکی که دیوارهای درنظر گرفته شده برای نصب گیرنده و فرستنده نسبت به هم زاویه دار باشند استفاده از این نوع فتوسل توصیه می گردد.

۵. فتوسل (چشم ایمنی) آینه ای:

در این نوع فتوسل یا چشم ایمنی گیرنده و فرستنده در یک پکیج و در یک سمت نصب می شوند. در جهت مقابل یک آینه مخصوص قرار داده میشود که نور فرستنده را منعکس کرده و به گیرنده باز میگرداند و بدین شکل ارتباط فرستنده و گیرنده برقرار می شود. نقطه ضعف این نوع فتوسل ها تنظیم دشوار در هنگام نصب بر روی درب اتوماتیک و طول برد کوتاه نسبت به سایر انواع چشم ایمنی می باشد.

فتوسل ها نوعی سنسور تشخیص مانع می باشند. روش کار در آنها بدین صورت است که فرستنده یک اشعه باریک از نور مادون قرمز را در راستای خط مستقیم ارسال می کند و گیرنده که دقیقا در مقابل فرستنده نصب شده است این اشعه را دریافت می کند.
این سنسورها که اصطلاحاً چشمی یا فتوسل نیز نامیده می شوند دارای دو قسمت جداگانه فرستنده (TX) و گیرنده ( RX ) می باشند .یک جفت ازاین سنسورها (گیرنده و فرستنده) در بیرون و یک جفت دیگر در فضای داخل در دو طرف در روبروی هم نصب می شوند . حداقل ارتفاع نصب ۲۵ سانتی متر می باشد و آن ها را در محل هایی که امکان نصب روی دیوار نباشد بر روی پایه های خاصی نصب می نمایند طرز کار سنسورها به این صورت است که دستگاه فرستنده ( TX ) نور مادون قرمز را توسط یک دیود گالیم آرسنید تولید و پخش می کند. این اشعه توسط یک فتودیود روی گیرنده ( RX ) دریافت می گردد .

گروه صنعتی آکام در خصوص ارائه ی هرگونه درب اتوماتیک با بهترین بهره وری و کیفیت در خدمت شما می باشد.

“آکام آرایه کاشانه مانا”

با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۶۷۷۹۵۰ –۰۹۱۲۴۰۲۷۵۷۰

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x