چطور با تجهیزات اتوماتیک ساختمان، صورتحساب انرژی خود را کاهش دهیم؟ 

()

حفظ و مدیریت انرژی در ساختمانها از مهم‌‌ترین مسایل روز دنیاست. در این راستا، کاستن از اتلاف انرژی، از مزیتهای رقابتی شرکتهای تولید کننده‌‌ی تجهیزات مرتبط به ساختمان است که به طور مداوم بر سر بهبود آن با یکدیگر رقابت می‌‌کنند. هدر رفت انرژی علاوه بر آسیبی که به محیط زیست وارد می‌‌آورد، منابع مالی شما را نیز دور می‌‌ریزد. بنابراین توجه به این مسأله، برای تصمیم‌‌گیری جهت طراحی و یا تغییر تجهیزات ساختمانی بیش از پیش اهمیت یافته است. برخلاف اینکه کشور ایران انرژی ارزانی در دسترس دارد، طی چند سال گذشته شاهد افزایش قیمت انواع انرژی بوده‌‌ایم و پیش‌‌بینی‌‌ها حاکی از آن است که این افزایش قیمت متوقف نخواهد شد.

از آنجا که هر ساختمان برای مدتهای طولانی قابل استفاده است، بهتر است رویکردهای طراحی ما متناسب با سیاستهای مهربانی با محیط زیست و مدیریت انرژی رشد کند. تلاشهای بسیاری در این رابطه صورت گرفته است. از تغییر ساختار ساختمانی برای عایق‌‌بندی دیواره‌‌ها گرفته تا عایق کردن نقاط فرار انرژی مانند درب و پنجره‌‌ها. صنعت دربهای اتوماتیک خدمت بزرگی به مدیریت انرژی مصرفی ساختمانها نموده است. اما آیا می‌‌توان پا را فراتر از این گذاشت و باز هم مصرف انرژی را کاهش داد؟ در اینجا می‌‌خواهیم بدانیم چگونه با استفاده از امکانات دربها و پنجره‌‌های اتوماتیک می‌‌توان عدد نوشته شده روی قبض برق و سوختهای فسیلی را کاهش داد.

سناریوی اتلاف و مدیریت انرژی

تصور کنید صبح به محل کار خود می‌‌رسید، کلافه از گرمای محیط بیرون، به محض ورود به ساختمان، به جز گرما، با هوایی مانده و خفه کننده مواجه می‌‌شوید که تنفس را دشوار تر می‌‌کند. پنجره‌‌ها را باز می‌‌کنید تا هوای تازه وارد ساختمان شود. از طرفی سیستم خنک کننده را راه می‌‌اندازید تا کمی‌‌ گرمای هوای اتاق تعدیل شود. روشن بودن سیستم خنک کننده و باز بودن همزمان پنجره‌‌ها مصرف انرژی را بالا می‌‌برد. معمولاً حدود یک ساعت زمان لازم است تا کیفیت هوای اتاق به درجه‌‌ی مطلوب و قابل تحمل برسد. در این فاصله، هوای محیط بیرون نیز شروع به گرمتر شدن کرده است. اکنون با افزایش دما، به خاطر می‌‌آورید پنجره‌‌ی اتاق باز است و بهتر است آن را ببندید.

این سناریوی اتلاف و مدیریت انرژی و موارد مشابه آن، در بیشتر روزهای کاری سال در تمام اتاقهای اداری ساختمان شما تکرار می‌‌شود. در فصول سرد نیز، این نمایش به گونه‌‌ای دیگر و  با کمی‌‌ تفاوت اجرا می‌‌شود. در منازل مسکونی هم اوضاع تفاوت چندانی ندارد. در نهایت این شما هستید که به عنوان کارفرما یا مسئول هزینه‌‌های منزل، مجبور به پرداخت مداوم صورتحساب‌‌های نجومی ‌‌انرژی هستید. همواره، مصرف کمتر انرژی در دو فصل سرد و گرم سال، اهمیت خود را بیشتر نشان می‌‌دهد. بر این اساس، استفاده از تهویه‌‌ی طبیعی برای سیستم گرمایش و سرمایش ساختمانها از اهمیت بالایی برخوردار است. اما چگونه می‌‌توان از مزایای هوای خنک و یا گرم طبیعی استفاده کرد، بدون آنکه هزینه‌‌ی بیشتری را صرف مدیریت ساختمان خود نماییم.

پنجره‌‌های اتوماتیک با سیستمی مشابه دربهای اتوماتیک، برای باز و بسته شدن در ساعتهای مختلف روز برای مدیریت انرژی قابل برنامه‌‌ریزی هستند. در صورتی که در شبهای گرم سال، از امکان تهویه‌‌ی اتوماتیک هوا برای ورود هوای خنک شبانگاهی استفاده کنیم، به اندازه‌‌ی زیادی مصرف انرژی را کاهش خواهیم داد و در آغاز روز، از هوای تازه و لطیفی لذت می‌‌بریم. علاوه بر این، در طی روز پنجره‌‌های بی‌‌شمار ساختمانهای اداری و تجاری، حجم زیادی از خنکی ایجاد شده در ساختمان را به بیرون هدایت می‌‌کنند و آنرا با هوای گرم غیرقابل تحمل جایگزین می‌‌نمایند. برنامه‌‌ریزی پنجره‌‌های اتوماتیک برای بسته بودن در ساعات خاصی از روز از هدر رفت انرژی گرمایش و سرمایش محیط به اندازه‌‌ی قابل توجهی می‌‌کاهد.

 

 

استفاده از امکانات موجود برای بهبود و مدیریت انرژی

از پنجره‌‌های بزرگ برای مدیریت انرژی کمک بگیریم. پنجره‌‌های بزرگ و شیشه‌‌ای ساختمان را گرمتر می‌‌نمایند. گرچه این ویژگی برای زمستان مزیتی بزرگ محسوب می‌‌شود، اما در تابستان منجر به گرم شدن مضاعف ساختمان خواهد شد. بنابراین استفاده از کرکره‌‌های اتوماتیک برای کنترل تابش نور آفتاب به اتاقها بسیار کمک کننده خواهد بود. در زمستان این کرکره‌‌ها را در ساعتهای گرم روز کاملاً باز بگذارید تا پرتوهای خورشید اتاق را گرم و پر انرژی نمایند. هنگام سرمای بیش از اندازه و باد شدید بسته بودن کرکره‌‌ها، از هدر رفت انرژی ساختمان از طریق پنجره‌‌ها جلوگیری می‌‌کند.

سیستم‌‌های تهویه مطبوع هر ساله هزینه‌‌های زیادی را بدون در نظر گرفتن مدیریت انرژی، به ساختمان تحمیل می‌‌کنند. ترکیب دانش تاریخی و مدرن در معماری ساختمانها، مدیریت دما و انرژی ساختمان را امکان‌‌پذیر می‌‌نماید. می‌‌دانیم اختلاف فشار طبیعی بین دو دهانه، در یک ساختمان، منجر به جا به جا شدن هوای گرم با هوای سرد و خنک می‌‌شود. با کنترل صحیح باز و بسته شدن دربها و پنجره‌‌های اتوماتیک، این جریان را مدیریت نمایید. بنابراین هنگام طراحی ساختمان و یا سفارش درب و پنجره‌‌های اتوماتیک به این موضوع دقت کنید. با شبکه سازی هوشمند، کنترل سیستم باز و بسته بودن پنجره‌‌ها را در اختیار داشته باشید. می‌‌توانید آنها را به پرده، سایبان و کرکره تجهیز کنید.

معمولًا تنظیم باز و بسته بودن پنجره‌‌ها و کرکره‌‌های اتوماتیک به صورت دستی، شما را برای مدیریت انرژی درگیر خطای انسانی و فراموشی می‌‌کند. یک ساختمان هوشمند از طریق سرویسهای اتوماتیک و هوشمند خود می‌‌تواند به میزان زیادی مصرف انرژی را مدیریت نماید. البته کیفیت هوای محیط بیرون نیز در این امر اهمیت بسیاری دارد. شبها کیفیت هوای بیرون ساختمان بسیار بهتر از روزها می‌‌باشد. با استفاده از دربها و پنجره‌‌های اتوماتیک، در صورتی که هوای بیرون کیفیت پایین‌‌تری یافت و یا شدت باد و باران بیشتر شد، از راه دور وضعیت پنجره‌‌ها را تغییر دهید.

چرا پایداری و مدیریت انرژی در ساختمانها مهم است؟

پایداری و مدیریت انرژی در ساختمان از مهم‌‌ترین مباحث زیست محیطی امروزیست. ساختمانهایی که به پایداری وضعیت محیط زیست خود اهمیت می‌‌دهند پاداش کاهش صورتحساب انرژی را در کارنامه‌‌ی خود خواهند داشت. این امر با عایق‌‌بندی دربها و پنجره‌‌های اتوماتیک ارتباط نزدیکی دارد. با عایق‌‌بندی صحیح، به ویژه در ساعات غیرکاری، می‌‌توان از کاهش هدر رفت انرژی مطمئن شد و از ورود گرد و غبار به داخل جلوگیری کرد. هر نوع درب اتوماتیکی که انتخاب می‌‌نمایید ضریبی از عایق‌‌بندی دارد. این مسأله را با کارشناس فروش، معمار و طراح ساختمان خود کنترل و هماهنگ نمایید. با کمی ‌‌بیشتر هزینه کردن در شروع، می‌‌توانید مبالغ بسیاری را در بلند مدت صرفه‌‌جویی نمایید.

مصرف بالا و عدم مدیریت انرژی، آسیبهای فراوانی به محیط زیست وارد می‌‌کند. این آسیبها اثری منفی روی برند شرکتها و ساختمانها خواهد گذاشت. علاوه بر آن بالا بودن هزینه‌‌های انرژی کم کم به عاملی تعیین کننده برای انتخاب خریداران واحدهای ساختمانی تبدیل شده است. از این رو هزینه‌‌ی تأمین اسبابی برای کاهش مصرف انرژی، نوعی سرمایه‌‌گذاری برای ساختمان محسوب می‌‌شود. این مسأله در شرکتهای بزرگ، ساختمانهای اداری متمرکز و دولتی و مراکزی که خدمات عمومی ‌‌ارائه می‌‌دهند (فروگاه‌‌ها، بیمارستانها، مراکز خرید و‌‌ …) از اهمیت بیشتری برخوردار است. امروزه بی‌‌توجه بودن به میزان مصرف انرژی از جهت آسیبی که به محیط زیست وارد می‌‌نماید، به خطایی نابخشودنی تبدیل شده است.

اگر برای مدیریت انرژی، جهت تأمین گرما، خنکی و شدت نور محیط، تا جای ممکن از شرایط طبیعی محیط بهره ببریم، به نفع جیب ما و محیط زیستمان خواهد بود. هرچه کنترل شما بر جریان هوای ورودی و خروجی ساختمان بیشتر گردد، صورتحساب انرژی شما اعداد کمتری را نشان خواهد داد. می‌‌توانید چندین برنامه برای درب و پنجره‌‌های اتوماتیک خود تنظیم نمایید تا برای فصول مختلف سال قابل استفاده باشند. انواع درب و پنجره‌‌های اتوماتیک «گروه صنعتی آکام»، شامل اسلایدینگ، تلسکوپی، منحنی، گردان، تاشو، رول‌‌آپ، کرکره برقی و… همگی امکان برنامه‌‌ریزی برای کمک به کاهش مصرف انرژی دارند. برای مشاوره جهت برنامه‌‌ریزی این دربها، با کارشناسان «گروه صنعتی آکام» تماس بگیرید. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x