پنجره‌‌های دو جداره، UPVC یا آلومینیوم؟ 

()

نکاتی در مورد پنجره‌های دو جداره

ضرورت بهبود وضعیت پنجره‌‌ها

نیازهای ما انسانها در طی قرنها تغییرات بسیاری داشته است. به همین واسطه، سبک زندگی ما نیز به طور مداوم در حال تغییر است. از طرفی پیشرفتهای تکنولوژیک و امکاناتی که نیازهای تازه‌‌ای را خلق می‌‌کنند، روی شکل زندگی انسانها اثر زیادی می‌‌گذارد. پنجره‌‌‌‌ها دریچه‌‌های ارتباطی ما با محیط بیرونی هستند. بنابراین، زندگی در شهرهای پر سر و صدا، آلوده و گران بودن انرژی، همه دلایل مهمی هستند که معماری جدید را به استفاده از پنجره‌‌ی دو جداره ملزم می‌‌کند؛ گرچه پنجره‌‌های چوبی بسیار زیبا و مناسب هستند، اما پاسخگوی تمام نیازهای ما در سبک جدید زندگی نیستند.

 

آیا خرید پنجره‌‌های دو جداره یک سرمایه‌‌گذاری است؟

شاید تا سالهای اخیر در ایران توجه چندانی به عایق بندی ساختمانها و کاهش میزان مصرف انرژی نشده باشد. اما در بیشتر کشورها، مبلغ پرداختی برای انرژی، جهت گرمایش و سرمایش بسیار بالاست و به همین دلیل از تعویض پنجره‌‌های معمولی با پنجره‌‌های دو جداره به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری یاد می‌‌شود. پنجره‌‌های دو جداره بهترین عایق برای سرما و گرما هستند، به راحتی نصب می‌‌شوند و بدون از دست دادن رنگ، پوسیدگی و آسیب دیدگی، تا بیست سال امکان ماندگاری دارند. البته طبیعی است که هر پنجره‌‌ای که از نظر عایق بودن بهتر عمل کند و امنیت بیشتری داشته باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

انواع پنجره‌‌های دو جداره

پنجره‌‌های دوجداره در دو نوع اصلی قابل تهیه هستند.

  • پنجره‌‌ی دو جداره‌‌ی UPVC
  • پنجره‌‌ی دو جداره‌‌ی آلومینیومی

هر یک از این دو نوع پنجره با ویژگیهای خود می‌‌تواند نیاز شما را پاسخ گوید؛ اما در مواردی که ترجیح می‌‌دهید کیفیت را بالا ببرید، تفاوتها مهم خواهند بود. برای انتخاب و سفارش صحیح، به جز کیفیت تولید پنجره‌‌ها به نوع ساختمان و کاربری پنجره‌‌ها نیز توجه نمایید. حتی پنجره‌‌هایی که برای اتاقهای مختلف سفارش می‌‌دهید، با توجه به فضا می‌‌تواند طراحی‌‌های متفاوتی داشته باشد.

 

 

 

ویژگی‌‌های پنجره‌‌های دو جداره‌‌ی UPVC:

UPVC مخفف پلی وینیل کلرید بدون پلاستیک است. از UPVC برای ساخت قابهای پنجره و لوله‌‌کشی استفاده می‌‌شود. تفاوت ماده PVC و UPVC در این است که PVC دارای مواد پلاستیک سازی است که انعطاف ماده را بیشتر می‌‌کنند. اما UPVC این مواد پلاستیک ساز را ندارد و معمولا به آن پلاستیک سخت می‌‌گویند. با این حال، هر دو ماده در برابر نور خورشید، اکسیداسیون و انواع مواد شیمیایی مقاوم هستند. اما چرا از UPVC برای ساخت در و پنجره استفاده می‌‌شود؟ آیا جایگزین بهتری برای UPVC وجود دارد؟ عملکرد عالی و ماندگاری طولانی مدت پنجره‌‌های UPVC بر همگان عیان است. UPVC‌‌ها به عملکرد بالا، نگهداری آسان و عایقی مناسب برای سرما، گرما و صدا شهرت دارند. UPVC در شرایط آب و هوایی مرطوب به خوبی عمل کرده و دچار خوردگی نمی‌‌شود. با انتخاب یک پنجره‌‌ی UPVC نیازی به نقاشی پنجره‌‌ها نخواهید داشت و رنگ زیبای آن به نمای ساختمان جلوه‌‌ی متفاوتی عرضه می‌‌کند. در بلندمدت هزینه‌‌ی انرژی شما برای سرمایش و گرمایش کاهش خواهد یافت. UPVC زیست تخریب‌‌پذیر نیست، اما می‌‌توان پروفیل‌‌های آن را دوباره به کار برد. پنجره‌‌های UPVC به عنوان عایق صوتی بهتر از آلومینیومی‌‌ها عمل می‌‌کنند. اگر محیط زندگیتان بسیار شلوغ و پر سرو صداست، شاید برای شما UPVC گزینه‌‌ی بهتری نسبت به آلومینیوم باشد؛ اما اگر در این مورد حساس نیستید این دو نوع پنجره تفاوت زیادی برایتان ایجاد نخواهد کرد. معمولا برای پنجره‌‌های بزرگ UPVC جهت افزایش مقاومت و دوام فریم پنجره از تقویت کننده‌‌ی فولاد گالوانیزه استفاده می‌‌شود. UPVC ها قیمت پایین‌‌تری نسبت به آلومینیوم دارند و در عین حال کیفیت مشابهی را به شما ارائه می‌‌کنند. ایمنی بالا در برابر ورود از بیرون، از دیگر ویژگی‌‌های این پنجره‌‌هاست.

 

ویژگی‌‌های پنجره‌‌های دوجداره‌‌ی آلومینیومی:

در عین حال که قیمت پنجره‌‌های دو جداره‌‌ی آلومینیومی از پنجره‌‌های دو جداره‌‌ی UPVC بالاتر است، و عملکرد به نسبت مشابهی دارند، چرا نخستین انتخاب بسیاری از معماران، پنجره‌‌های دو جداره‌‌ی آلومینیومی است؟ آلومینیوم برای ساخت فریم پنجره از انعطاف‌‌پذیری بیشتری نسبت به UPVC برخوردار است. به دلیل استحکام فریم‌‌های آلومینیومی، می‌‌توان این پنجره‌‌ها را باریکتر ساخت و سطح شیشه‌‌ای بزرگتری را در نمای ساختمان به نمایش گذاشت. به همین دلیل ساختمانهای تجاری و عمومی و مدارس از آنها استقبال می‌‌کنند. آلومینیوم قابلیت بازیافت دارد و با محیط زیست سازگار است. وقتی آلومینیوم بازیافت می‌‌شود، آلومینیوم جدید نیز کیفیت بالایی خواهد داشت و میزان انرژی که برای بازیافت استفاده می‌‌شود بسیار کمتر از انرژی است که برای تولید فلز اولیه مورد نیاز است. پنجره‌‌های آلومینیومی بسیار مقاوم هستند، اما در معرض حرارت بالا و آتش نسبت به UPVC مقاومت کمتری دارند. به همین دلیل در برخی از آنها، با افزودن ماده‌‌ی ترمال برک، مقاومت فریم‌‌های پنجره را در برابر حرارت بالا می‌‌برند. در مجموع می‌‌توان گفت عمر پنجره‌‌های آلومینیومی می‌‌تواند بیشتر از پنجره‌‌های UPVC باشد. در صورتی که از انواع رنگ پودری و الکترواستاتیک برای رنگ‌‌ آمیزی پنجره‌‌های آلومینومی استفاده کنید، برای سالها از بابت کیفیت رنگ و عدم آسیب‌‌پذیری آن آسوده‌‌ خاطر خواهید بود. علاوه بر این، بر خلاف پنجره‌‌های UPVC، امکان دسترسی به رنگهای بسیاری را خواهید داشت. این پنجره‌‌ها در مقابل ورود غیرمجاز ایمنی بالایی دارند.

 

 

جداره‌‌های پنجره‌‌های دو جداره از چه گازی پر می‌‌شوند؟

پنجره‌‌های دوجداره یا سه جداره پنجره‌‌هایی هستندکه هر بخش آنها دارای دو یا سه لایه شیشه با فضای بسته در بین آنهاست. فضای بین شیشه‌‌ها با گاز آرگون یا گاز دیگری با ویژگی‌‌های مشابه پر می‌‌شود. این طراحی کمک می‌‌کند تا انتقال حرارت از طریق پنجره، آهسته و پنجره به یک عایق حرارتی تبدیل شود. اما چرا از هوا استفاده نمی‌‌گردد؟ زیرا رطوبت موجود در هوا می‌‌تواند بین شیشه‌‌ها متراکم شده و شیشه‌‌ها را مات و ابری نماید. در ضمن، هوا نسبت به آرگون یا گازهای مشابه آرگون، ویژگی عایق بودن را کمتر نشان می‌‌دهد. به طور معمول از گازهای آرگون، کریپتون و یا زنون برای پر کردن فضای بین شیشه‌‌ها استفاده می‌‌شود. این گازها بی رنگ، بی بو و غیرسمی هستند. تبادل گرما را به حداقل می‌‌رسانند، احتمال سرمازدگی را کم می‌‌کنند و در هر شرایط آب و هوایی قابلیت استفاده دارند. علاوه بر اینها، از آنجایی که اکسیژن و رطوبت ندارند، منجر به خوردگی پروفیل‌‌ها نمی‌‌شوند. آرگون ارزان قیمت، متراکم‌‌تر از هوا و عایق صوتی مناسبی است. با این حال، پنجره‌‌هایی که با کریپتون پر می‌‌شوند معمولا عایق‌‌بندی بهتری دارند و گرانتر هستند. بنابراین پنجره‌‌هایی که فاصله‌‌ی بین شیشه‌‌های آنها کمتر است و نیاز به حجم کمتری از گاز دارند، با کریپتون پر می‌‌شوند. کریپتون نیز همچون آرگون بی خطر است. اگر از گاز زنون استفاده شود، قطعا قیمت پنجره بسیار بیشتر خواهد بود. زنون بسیار متراکم است و برای عایق‌‌بندی عالی است؛ اما به دلیل اختلاف قیمت آن، معمولا در پنجره‌‌های خانگی استفاده نمی‌‌شود. گاهی تولیدکنندگان، ترکیبی از این گازها را بر اساس شرایط سفارش دهنده مورد استفاده قرار می‌‌دهند. در صورتی که پنجره نشتی داشته باشد، به تدریج گاز موجود بین شیشه‌‌ها تخلیه شده و هوا جای آن را می‌‌گیرد.در این صورت بعد از مدتی، در میان شیشه‌‌ها بخار رویت خواهد شد. نرخ نشت عادی بسیار پایین است و جلب توجه نمی‌‌کند، اما در صورتی که مشکلی در فریم‌‌ها و عایق بندی وجود داشته باشد این نرخ بالاتر می‌‌رود.

 

پنجره های دو جداره‌‌ی تولید «گروه صنعتی آکام» از بهترین پروفیل‌‌ها و یراق آلات تولید می‌‌شود. درحالیکه پروفیل‌‌های ویستابست بهترین کیفیت را برای پنجره‌‌های «گروه صنعتی آکام» ضمانت می‌‌کند، یراق آلات محصول کشور ترکیه، می‌‌تواند خیال شما را از بابت عایق بندی آسوده نماید تا برای سالها از این پنجر‌‌ه‌‌ها استفاده نمایید. در محاسبه‌‌ی قیمت پنجره‌‌های دو جداره عوامل متفاوتی اثر می‌‌گذارند. بنابراین برای تعیین قیمت با ما تماس بگیرید. در نهایت امیدواریم با مشورت کارشناسان «گروه صنعتی آکام» در مورد انتخاب پنجره‌‌های مناسب برای ساختمانتان به نتیجه‌‌ی رضایت بخشی دست پیدا کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x