درب صنعتی سریع (High Speed) 

()
صنایع مختلف با توجه به نیازهای متنوع و شرایط حساس خود به امکانات متفاوتی نیاز دارند. از مهم‌‌ترین بخشهایی که به امکانات خاصی نیاز دارند، سیستم‌‌های ورودی و خروجی ساختمانها، سالنها و انبارهاست. فضاهای صنعتی برای کنترل دمای محیط، رطوبت محیط، کنترل ذارت معلق در هوا و حفظ امنیت، می‌‌بایست از سیستم‌‌های عایق، مستحکم و مناسب دهانه‌‌های ورودی استفاده نمایند. بر این اساس، دربهای اتوماتیک متفاوتی برای پاسخگویی به این نیازها طراحی و ساخته شده است. در اینجا قصد داریم درب صنعتی سریع را بررسی کنیم.
 
 
 

درب صنعتی سریع چیست و در کجا استفاده می‌‌شود؟

درب صنعتی سریع چیست؟

درب صنعتی سریع همانطور که از نامش پیداست، سرعت باز و بسته شدن بسیار بالاتری نسبت به سایر دربها دارد. بیشتر  این دربها به صورت رول‌‌آپ (چرخشی) و به صورت عمودی کار می‌‌کنند. گرچه نوع عمودی آن کاربرد بیشتری دارد اما انواعی از درب سریع به صورت فول‌‌آپ (کنار هم) و به صورت افقی ساخته می‌‌شوند. از این جهت درب صنعتی سریع عمودی را به دلیل استفاده از سیستم رول آپ، گاهی با عنوان کرکره‌‌ی سریع نیز می‌‌نامند. هدف اصلی از طراحی این درب، ایجاد سیستم ترددی بسیار سریع با حداقل استهلاک است. حرکت آسان درب به دوام سایر قسمتهای متحرک درب کمک می‌‌کند و قدرت عمل آن را بالا می‌‌برد.

درب صنعتی سریع از چه موادی ساخته می‌‌شود؟

به دلیل نیاز به سرعت بالای باز و بسته شدن این دربها، درب صنعتی سریع از مواد سبکی ساخته می‌‌شود. قابلیت رول یا تا شدن این دربها، سرعت باز و بسته شدن را به اندازه‌‌ی چشمگیری افزایش داده است. بنابراین آنها را در دو نوع پارچه‌‌ای و فلزی در بازار می‌‌یابیم. انواع پارچه‌‌ای از نوع پرده‌‌ی پی وی سی (PVC) است. در مورد دربهای فلزی معمولاً از آلومینیوم نیز استفاده می‌‌شود تا علاوه بر سبک بودن از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردار باشد.

چه فضاهایی به درب صنعتی سریع نیاز دارند؟

درب صنعتی سریع مناسب بسیاری از فضاهای صنعتی است. از جمله:
 • تنها گزینه‌‌ی مناسب برای کارگاه شما، اگر در شرایطی کار می‌‌کنید که نیاز به کنترل دما داشته و در عین حال تردد بالایی هم دارید.
 • برای جداسازی سالنهای تولید در کنار یکدیگر انتخابی ایده‌‌آل است.
 • استحکام و سرعت بالا در کنار یکدیگر، آنها را بسیار مناسب ایستگاه‌‌های آتش‌‌نشانی یا مراکز حساس نموده است.
 • مناسب کارگاه‌‌هایی که تردد بالایی دارند و برای نگهداشت دمای محیط کاری، حداقل زمان باز بودن درب را نیاز دارند.
 • مناسب انبارهای پر رفت‌‌ و‌‌ آمد، کارگاه‌‌های کوچک و بزرگ، مجتمع‌‌های صنعتی و حتی فروشگاه‌‌های زنجیره‌‌ای می‌‌باشد. 
 
 
 
 

مکانیزم عملکرد و ایمنی درب صنعتی سریع

سیستم ایمنی و پشتیبانی درب صنعتی سریع

سیستم‌‌های ایمنی درب صنعتی سریع را به سه بخش تقسیم می‌‌کنند. ایمنی درب و مقاومت در برابر استهلاک، سادگی نگهداری و پشتیبانی و ایمنی در برابر حادثه. در محیطهای کارگاهی به دلیل رفت و آمد مداوم لیفتراکها احتمال آسیب دیدگی درب وجود دارد. بنابراین درب اتوماتیک سریع دیتکتوری برای پیشگیری از پارگی پرده‌‌ی پی‌‌ وی‌‌ سی دارد. یک نوار اطمینان که سنسوری روی آن نصب شده است مانع از برخورد درب با مانع می‌‌شود. سنسورهای سیستم آنتی کراش (Anti Crash) این درب احتمال برخوردهای تصادفی را به صفر می‌‌رساند. در سیستم‌‌ آنتی کراش، اگر درب در حال بسته شدن باشد، به محض تشخیص مانع توسط سنسورها، متوقف شده و برمی گردد. بنابراین با مانع برخورد نمی‌‌کند. در صورت برخورد با لیفتراک نیز، سیستم ضد ضربه به کار افتاده، درب از ریل خارج می‌‌شود. سپس با یک بار باز و بسته شدن، درب دوباره به حالت اولیه بازمی‌‌گردد. حسگرهای دقیق این دربها ایمنی لازم را تضمین می‌‌کند. علاوه بر اینها سیستم پشتیبان برق نیز برای مواقع قطع برق ما را آسوده خاطر می‌‌سازد.

سیستم های اتوماتیک و جانبی درب صنعتی سریع

درب صنعتی سریع مجهز به سیستم کنترل از راه دور (ریموت کنترل) است. در این صورت از راه دور و توسط دوربینهای مداربسته می‌‌توان به ورود و خروج نظارت داشت و باز و بسته نمودن درب را از مکان دیگری کنترل نمود. برای استفاده‌‌ی بهتر از این دربها می‌‌توانید آنها را به بردهای ویژه‌‌ای متصل کنید که روی وسایل نقلیه‌‌ی داخل کارگاه مثل لیفتراکها نصب می‌‌شوند. در این حالت با نزدیک شدن لیفتراکها، درب خود به خود باز می‌‌شود. این فاصله قابل برنامه‌‌ریزی است. به این ترتیب بیشترین صرفه‌‌جویی را در مصرف انرژی خواهید داشت. علاوه بر این، سیستم اتوماتیک درب صنعتی سریع قابلیت اتصال به دستگاه‌‌های جانبی را نیز دارد. سیستم‌‌هایی مانند کارت خوان برای ورود و خروج، اتصال به سیستم اعلام حریق و …
 

 

مزیتهای درب صنعتی سریع

آیا درب صنعتی سریع عایق است؟

درب صنعتی سریع همچون سایر دربهای صنعتی در صورتی که از سیستم عایق مناسبی برخوردار نباشد قابل اطمینان نخواهد بود. پوشش و درزگیری مناسب این درب، صدای ورودی به محیط یا خروجی از محیط را کاهش می‌‌دهد. این درب عایق‌‌بندی فوق‌‌العاده ای دارد، به گونه‌‌ای که عایق گرد و غبار بوده، از ورود حشرات به داخل محیط جلوگیری می‌‌نماید و در برابر وزش باد بسیار مقاوم ساخته شده است. مجموع این مزیتها درب صنعتی سریع را برای تمام محیطهایی که نیاز به درب عایق و سبک وزن دارند بسیار کاربردی نموده است.
 

ویژگیهای درب صنعتی سریع

درب صنعتی سریع با کلکسیونی از کاربردها به بازار عرضه شده است. بخشی از امکانات آن را در تمام دربهای اتوماتیک مشاهده می‌‌کنید و برخی را فقط در این دربها می‌‌یابید. می‌‌توان گفت مجموع آنها، از درب صنعتی سریع پیشنهادی عالی آفریده است.
 • وزن کم
 • تنوع رنگ
 • حداقل اصطکاک
 • ضد آب و رطوبت
 • عایق حرارتی خوب
 • اشغال فضای اندک
 • قابل شستشو و ضدعفونی
 • هزینه‌‌ی تعمیر و نگهداری پایین
 • مقاوم در برابر وزش بادهای شدید
 • قابل سفارش به فرم عمودی و افقی
 •  قابل نصب روی انواع دهانه‌‌ی ورودی
 • کاربرد به عنوان درب داخلی و خارجی
 • مقاوم در برابر ضربه‌‌های ناشی از تجهیزات و لیفتراکها
 • دمای کارکرد بین ۲۵ درجه زیر صفر تا ۷۰ درجه بالای صفر
 • سرعت باز و بسته شدن بین ۰.۵ متر بر ثانیه تا ۳ متر بر ثانیه
 

امکانات و کاربردهای درب صنعتی سریع

با نصب درب صنعتی سریع چه امکاناتی را به دست می‌‌آوریم؟

نصب درب صنعتی سریع امکاناتی را در دسترس شما و کارگاهتان می‌‌گذارد که با انواع دیگر ورودی‌‌ها قابل مقایسه نیست. با توجه به قابلیت برنامه‌‌ریزی و تنظیم سرعت باز و بسته شدن این نوع درب، با نصب آن زمانهای تلف شده‌‌ی بسیاری را در رفت و آمد ذخیره می‌‌کنید. امکان تنظیم میزان بازشو به اندازه‌‌ی مشخص و دلخواه، به صرفه‌‌جویی بالایی در میزان مصرف انرژی در کارگاهتان خواهد انجامید. برای جداسازی فضاهای انبار از داخل فروشگاه‌‌ها و سوپرمارکتهای بزرگ، گزینه‌‌ی بسیار مناسبی است. به ویژه اینکه امکان نصب نورگیر و پنجره نیز بر روی آن مقدور است. با کنترل دما و اختلاف فشار و ایجاد امکان ایزولاسیون مورد نیاز برای انبارهای نگهداری مواد غذایی و بهداشتی، هزینه‌‌های سیستم مدیریت کنترل کاهش می‌‌یابد. با بهینه‌‌سازی جریان تردد، بهره‌‌وری کاری را افزایش می‌‌دهید. درب صنعتی سریع را می‌‌توانید به صورت سفارشی در ابعاد مورد نیاز خود تهیه کرده و با تعداد تردد نامحدود، از آن بهره ببرید.

مهم‌‌ترین کاربردهای درب صنعتی سریع

درب صنعتی سریع در صنایع حساس کاربرد بیشتری دارد. همچون دستیاری باهوش شرایطی را که محیط کار شما نیاز دارد تأمین می‌‌کند. در صنعت پزشکی، داروسازی و مواد غذایی که نگهداری دما در شرایط خاصی مهم است، با کاهش زمان باز و بسته شدن درب، تلفات دمایی کمتر می‌‌شود. از سوی دیگر، این دربها از مواد ضد زنگ تهیه می‌‌شوند که برای محیطهای بهداشتی بسیار پر اهمیت است. تلفات دمایی در سالنها و سوله‌‌های بزرگ، از مهمترین بخشهایی است که در صنایع مختلف هزینه ایجاد می‌‌کند. مانند سالنهای تولید صنایع سنگین، معدنی و هواپیمایی. کاستن از تلفات دمایی، در بلند مدت می‌‌تواند تا ۸۰ درصد صرفه‌‌جویی را در مصرف انرژی ایجاد کند.
در صنایع مختلف دارای خط تولید اتوماتیک و سریع همانند صنعت اتومبیل، کیفیت لجستیک اهمیت بسیار بالایی داشته و هر ثانیه اتلاف زمان می‌‌تواند منجر به کاهش بهره‌‌وری و خسارات مالی گردد. بهره‌‌وری در این مناطق، به واسطه‌‌ی کاهش زمان انتظار در مقابل دربها، افزایش یافته و فرایندهای لجستیک تسریع می‌‌گردد. اگر درب را از مواد شفافی بسازند امکان دید کامل را بین فضاهای کاری فراهم می‌‌کند و نورگیر خوبی برای محیط ایجاد می‌‌گردد. بنابراین از نظر امنیتی و نظارتی نیز دید کاملی به شما می‌‌دهد.
برای دریافت مشاوره در مورد انواع درب صنعتی سریع مورد نیاز خود، با کارشناسان «گروه صنعتی آکام» تماس بگیرید.
 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x