درب اتوماتیک تاشو (Folding Door) 

()

درب اتوماتیک تاشو از پرکاربردترین درب های اتوماتیک است که به دلیل قابلیت نصب در انواع دهانه‌‌های ورودی با استقبال بسیاری روبروست. اگر به دنبال زیبایی، انعطاف پذیری، امنیت و کارایی هستید، حتماً ویژگی‌‌های این درب را بررسی نمایید. اگر دهانه‌‌ی ورودی اصلی یا فرعی ساختمان شما کم عرض است، محدوده‌‌ی فضای اندکی دارید و برای نصب درب اتوماتیک نمی‌‌خواهید ساختار ساختمان را تغییر دهید، مطالب این مقاله راهنمای خوبی برای انتخاب شما خواهد بود.

 

درب اتوماتیک تاشو چیست؟

درب اتوماتیک تاشو یکی از انواع دربهای اتوماتیک است که با تا شدن  لت‌‌ها (لنگه‌‌ها) به روی یکدیگر باز می‌‌شود. ممکن است این درب را با نامهای دیگری همچون درب آکاردئونی و درب اتوبوسی نیز بشناسید. نقطه‌‌ی قوت درب اتوماتیک تاشو، در مناسب بودن آن برای نصب در دهانه‌‌های کم عرض می‌‌باشد. به دلیل تا شدن لت‌‌های درب به روی یکدیگر تمام عرض دهانه (حدود ۹۰ درصد) برای تردد قابل دسترسی خواهد بود. به این ترتیب دسترسی بین دو فضا به حداکثر می‌‌رسد. درب اتوماتیک تاشو را می‌‌توان در معماری فضاهای داخلی ساختمان به کار برد. به دلیل قابلیت نصب در ورودی‌‌های باریک و راهروها، امکان تقسیم‌‌بندی فضاهای مختلف ساختمان به راحتی ایجاد می‌‌شود.

درب اتوماتیک تاشو از لت‌‌ها یا لنگه‌‌هایی ساخته شده که به صورت لولایی به یکدیگر وصل شده‌‌اند. بنابراین باید بدانیم این درب از نوع دربهای اتوماتیک کشویی نیست و در گروه دربهای لولایی جای می‌‌گیرد. به دلیل لولایی بودن، امکان فوق ‌‌العاده‌‌ای برای ساخت سفارشی آن در اندازه‌‌های مختلف دهانه وجود دارد. با توجه به این که هنگام بسته شدن درب، لت‌‌ها روی یکدیگر تا می‌‌شوند، می‌‌توان نوع اتصال لت‌‌ها را به گونه‌‌ای طراحی کرد تا این درب از وسط یا از دو طرف باز شود. به این ترتیب امکان نصب درب تاشو در دهانه‌‌های بسیار کم عرض نیز وجود دارد.

درب اتوماتیک تاشو را می‌‌توانید از جنس‌‌های مختلفی سفارش دهید. اما عمومی‌‌ترین نوع آن دربهای تاشو شیشه‌‌ای هستند. این نوع درب، دید مناسب دو طرفه داشته و بخشی از نور ساختمان را نیز تأمین می‌‌کند. شیشه‌‌ها و فریم‌‌های آنها را می‌‌توان با رنگ بندی متفاوتی سفارش داد. علاوه بر آن امکان تأمین شیشه‌‌ها به صورت دو جداره و تک جداره نیز وجود دارد. فریم‌‌ها انواع مختلفی دارند. آلومینیوم و UPVC از پرکاربردترین آنها هستند. در صورت سفارش فریم درب از انواع آلومینیوم آنادایز شده، به مجموعه‌‌ی وسیعی از رنگها دسترسی خواهید داشت.

مکانیزم درب اتوماتیک تاشو

لت‌‌های درب اتوماتیک تاشو به وسیله‌‌ی لولا به هم وصل شده و در مسیر یک ریل در قسمت بالا یا پایین درب و یا هر دو قسمت حرکت می‌‌کنند. سیستم کارکرد آنها بسیار ساده و روان است. سرعت باز و بسته شدن درب فولدینگ نسب به سایر دربهای اتوماتیک بسیار بالا می‌‌باشد. با توجه به ویژگی تردد نامحدود این دربها، می‌‌توان در تمام ساعتهای شبانه روز آنها را بکار گرفت. دربهایی بی‌‌صدا که مزاحمتی برای ساکنان ساختمان ایجاد نخواهد کرد. درب تاشو معمولاً بین ۲ تا ۴ ثانیه برای باز شدن به زمان نیاز دارد. این زمان را با توجه به شدت تردد، می‌‌توانید از طریق سیستم اپراتور درب، برنامه‌‌ریزی و تنظیم نمایید.

درب اتوماتیک تاشو در حالتهای متفاوتی قابل تنظیم است:

 • یک طرفه باز شو (جهت ورودی‌‌های کم عرض و یا کنترل جریان هوا)
 • دوطرفه باز شو
 • بازشوندگی به داخل (برای بالابردن سطح امنیت)
 • بازشوندگی به خارج (برای افزایش سطح کنترل و کاهش سطح دسترسی)
 • نیمه باز (جهت کنترل دمای داخلی و صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش)
 • قفل (حالتهای شب و یا کنترل فوری امنیت ساختمان)

همان طور که گفتیم به دلیل بالا بودن سرعت باز و بسته شدن، درب اتوماتیک تاشو انتخاب مناسبی برای محیطهای پر تردد است. ظاهر زیبای آن ترکیبی از دربهای کلاسیک و مدرن است و نمای زیبایی برای ورودی‌‌های ساختمان ایجاد می‌‌کند. این درب برای مکانها و فضاهای کوچک بسیار ایده‌‌آل است. ورودی‌‌های باریک ساختمانها، ورودی مغازه‌‌ها و فروشگاه‌‌های کوچک و بزرگ، ساختمانهای شخصی، ورودی مجتمع‌‌های مسکونی، ادارات، سازمانها، هتلها و … قابلیت بهره‌‌مندی از این نوع درب را دارند.

 

امنیت درب اتوماتیک تاشو

قطعاً تأمین امنیت سیستم ورود و خروج از مهمترین دغدغه‌‌های معماران و مالکان ساختمان می‌‌باشد. به علت سرعت عملکرد بالای درب اتوماتیک تاشو، این درب برای مکانهایی با نیاز امنیتی بالا مناسب است. در حقیقت، آنها می‌‌توانند بسیار ایمن‌‌تر از سایر دربهای اتوماتیک باشند، اما برای اطمینان از این امر باید اقدامات جانبی تکمیلی نیز  انجام گیرد. برای بالا بردن امنیت ساختمان، سیستم درب اتوماتیک تاشو را می‌‌بایست با سایر سیستم‌‌های امنیتی ترکیب نمایید. استفاده از شیشه‌‌های تقویت شده نیز می‌‌تواند ضریب ایمنی را افزایش دهد. انعطاف‌‌ پذیری حالتهای مختلف درب اتوماتیک تاشو برای باز شدن، امنیت آن را چند برابر نموده است. می‌‌توانید آن را به عنوان درب صرفاً ورودی و یا صرفاً خروجی بکار گیرید.

درب اتوماتیک تاشو قابلیت تبدیل شدن به درب خروج اضطراری دارد. در شرایط اضطراری با فشار اندکی لت‌‌های درب به طرف بیرون باز می‌‌شوند و کل دهانه برای عبور باز می‌‌گردد. این درب همچون سایر دربهای اتوماتیک، امکان اتصال به سایر سیستم‌‌های اتوماسیون ساختمان را دارد. به راحتی آن را به سیستم قفل مرکزی، ضد سرقت و اعلام حریق متصل کنید. شبکه‌‌ی یکپارچه‌‌ای از اتوماسیون را به دست آورید و امنیت ساختمان را از دور کنترل نمایید. در صورتی که دربهای تاشو نصب شده در بخشهای بیرونی ساختمان به سیستم قفل چند نقطه‌‌ای مجهز باشند، امنیت این دربها به حداکثر میزان خود می‌‌رسد. با این سیستم، قفل به جای یک نقطه، در چندین نقطه فعال می‌‌شود.

 

ویژگیها و مزیتهای درب اتوماتیک تاشو

ویژگیهای غیرقابل انکار درب اتوماتیک تاشو، آن را به انتخابی عالی برای انواع ساختمانها تبدیل نموده است. مهم‌‌ترین ویژگیهای آن به صورت خلاصه به شرح زیر است:

 • امکان تردد نامحدود
 • مقاومت بالا در برابر باد
 • سرعت بالای بازشوندگی
 • آزادسازی ۹۰ درصد فضای تردد
 • حداکثر نمودن میزان نور طبیعی
 • قابلیت نصب ابزارهای کنترل تردد
 • قابل تبدیل به درب خروج اضطراری
 • قابلیت اتصال به اتوماسیون ساختمان
 • مناسب برای مکانهایی با عرض دهانه‌‌ی کم
 • عایق سرما و گرما، عایق صدا و گرد و خاک
 • بالا بودن سرعت درب هنگام بسته و باز شدن
 • نصب ساده بدون آسیب رساندن به ساختار ورودی و راهروهای ساختمان

 

به دلیل باریک بودن لت‌‌ها و تا شدن آنها به روی یکدیگر، شعاع عملکرد درب اتوماتیک تاشو نسبت به سایر دربهای لولایی، کاهش قابل ملاحظه‌‌ای یافته است. این ویژگی منجر به اشغال فضای کمتری از ورودی می‌‌شود. به این ترتیب، این دربها برای فضاهای کوچک یا فضاهایی که نیاز به بازسازی داشته و امکان تغییر نقشه‌‌ی آنها وجود ندارد، مناسب گردیده‌‌اند. اگر به خرید درب اتوماتیک تاشو به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری نگاه کنید، طی چند سال میزان قابل توجهی در مبالغ پرداختی جهت مصرف انرژی صرفه‌‌جویی می‌‌نمایید. از سوی دیگر آسیب کمتری به سلامت محیط زیست وارد می‌‌شود. این دربها برای جداسازی فضاهای داخلی ساختمان جهت کنترل دما و شرایط محیطی گزینه ی بسیار خوبی می باشند. جهت دریافت مشاوره و بهترین کیفیت با کارشناسان «گروه صنعتی آکام» تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x