دربهای اتوماتیک مثلثی، راه حلی مدرن برای ورودی ساختمانها 

()

ورودی‌‌های باریک، مشکل بسیاری از ساختمانها

ضرورت درب های اتوماتیک شیشه ای مثلثی

این روزها تلاش معماران و طراحان ساختمانی بر این است تا زندگی و کار در ساختمانها آسانتر شده و سیستم‌‌های دسترسی، به صورت اتوماتیک کنترل شوند. بر این اساس، درب های اتوماتیک شیشه ای به بخش جدایی ناپذیر زندگی امروزی شهری تبدیل شده‌‌اند. بسیاری از ساختمانهای قدیمی نیز با تعویض دربهای ورودی و داخلی برای تسهیل سیستم تردد اقدام می‌‌کنند. اما گاهی این امکان وجود ندارد و ورودی‌‌های ساختمان برای نصب دربهای عریض اتوماتیک مناسب نیستند. برای حل این مساله، دربهای اتوماتیک مثلثی شکل پیشنهاد می‌‌گردد. دربهایی که در کمترین عرض دهانه‌‌ها قابل نصب هستند و کارایی سایر دربهای اتوماتیک را از آنها می‌‌توان انتظار داشت. به طور کلی این دربها جزو خانواده‌‌ی دربهای تلسکوپی اسلایدینگ هستند.

دربهای اتوماتیک کشویی

در مقاله‌‌ی دیگری در همین وب‌‌سایت پرونده‌‌ی کامل دربهای اتوماتیک شیشه‌‌ای را بررسی کرده‌‌ایم. اینک، فقط موارد اندکی را که برای درک عملکرد دربهای اتوماتیک مثلثی مورد نیاز است دوباره بررسی می‌‌کنیم. دربهای اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ، دربهایی هستند که معمولا دو لت (لنگه) ثابت و دو لت (لنگه) متحرک دارند. بر اساس نیاز و عرض دهانه‌‌ی ورودی ممکن است این دربها را طوری سفارش دهید که در مجموع، دو، چهار، شش و یا تعداد بیشتری لت داشته باشند. برای دربهای کم عرض دو لتی می‌‌توان یک لت ثابت و یک لت متحرک در نظر گرفت. بنابراین در طراحی این دربها امکان سفارشی سازی بر اساس شرایط شما وجود دارد.

دربهای اتوماتیک تلسکوپی

دربهای تلسکوپی در حقیقت همان دربهای اتوماتیک اسلایدینگ یا کشویی هستند که برای فضاهای باریکی که عرض دهانه برای نصب دربهای اتوماتیک کشویی کافی نیست اصلاح شده‌‌اند. در این سیستم لت‌‌ها روی یکدیگر قرار می‌‌گیرند. وقتی یک لت باز می‌‌شود، خود را در فضای پشت لت دیگر پنهان می‌‌کند. در این دربها عرض لت‌‌ها را کمتر از حالت عادی دربهای کشویی اتوماتیک طراحی می‌‌کنند تا هنگام باز شدن فضای اندکی را اشغال کنند. سیستم دربهای تلسکوپی به گونه‌‌ای است که سرعت لت‌‌های عقبی به اندازه‌‌ی نیمی از سرعت لت‌‌های جلویی است. با این روش تمام لت‌‌ها به صورت هماهنگ باز و بسته شده و روی هم قرار می‌‌گیرند.

 

دربهای اتوماتیک مثلثی یا زاویه دار

 

اگر یک درب اتوماتیک کشویی نیاز داشته باشید ولی عرض دهانه‌‌ی فضا کم باشد، مهندسان «گروه صنعتی آکام» پیشنهاد دربهای مثلثی یا زاویه‌‌دار را به شما ارائه خواهند نمود. دربهای مثلثی همان دربهای اتوماتیک کشویی هستند که تحت زاویه‌‌ی نود درجه و به صورت عمود بر هم نصب می‌‌شوند. از آنجایی که از سیستم تلسکوپی برای این نوآوری استفاده می‌‌شود، دربهای زاویه‌‌دار و مثلثی را ترکیبی از دربهای کشویی و تلسکوپی می‌‌دانیم. این دربها مانند دربهای کشویی اتوماتیک هستند، با این تفاوت که لت‌‌های متحرک به صورت تلسکوپی عمل باز شدن را انجام می‌‌دهند. این نوع دربها در ورودی‌‌هایی که به عرض دهانه‌‌ی بازشوی بیشتری نیاز دارد نصب می‌‌گردد.

ویژگی‌‌های دربهای اتوماتیک مثلثی «گروه صنعتی آکام»

به دلیل طراحی ویژه‌‌ی این دربها، سیستم ریل و اپراتور آنها اهمیت بالایی دارد. کیفیت قطعات به کار رفته در این نوع دربها، همچون سایر تولیدات «گروه صنعتی آکام» از درجه‌‌ی بسیار خوبی برخوردار است. از این سری دربها، خصوصیات زیر را انتظار داشته باشید:

 • سنسورهای دقیق با قابلیت‌‌های «اتو ریورس» (Auto Rivers)، «آنتی کراش» (Anti Crash)، «فریز» (Freez) و  «ترافیک» (Trafic)
 • کیفیت سطح مقطع ریل، از نوع آلومینوم اکسترود شده با درجه‌‌ی سختی بالا
 • تسمه‌‌های قابل اطمینان با نخهای فولادی
 • شاسی قدرتمند
 • بالاترین استحکام در برابر استهلاک و اصطکاک
 • لاستیکهای ضد ارتعاش برای بی صدا بودن درب و نرم و روان کار کردن سیستم
 • درزبندها برای عایق‌‌بندی و ممانعت از انتقال گرد و غبار و صدا
 • قابلیت برنامه‌‌ریزی حالتهای مختلف درب
 • تنوع طرح و قاب
 • قابلیت ریست شدن برای بازگشت به تنظیمات اولیه
 • امکان طراحی در تعداد لت‌‌های متفاوت
 • افزایش حدود سی درصدی فضای بازشو

علاوه بر اینها، دربهای اتوماتیک مثلثی را می‌‌توانید در حالتهای مختلفی برنامه‌‌ریزی نمایید:

 • حالت اتوماتیک بازشو
 • حالت یک طرفه بازشو صرفاً برای ورود
 • حالت یک طرفه باز شو صرفاً برای خروج
 • حالت قفل

 

چه زمانی معمار شما پیشنهاد استفاده از دربهای اتوماتیک مثلثی را مطرح می‌‌کند؟

وقتی شما به دنبال دربهای اتوماتیک مثلثی هستید، احتمالا با دربهای اتوماتیک کشویی کاملا آشنایی دارید، اما به دلیل محدودیت فضای ساختمانتان، به دنبال راه حل دیگری هستید. به طور کلی زمانی که نیاز به دهانه‌‌‌‌ی ورودی عریضی دارید، اما شکل دهانه‌‌ی ساختمان این اجازه را نمی‌‌دهد، دربهای اتوماتیک مثلثی به شما پیشنهاد می‌‌شود. به ویژه در مورد ساختمانهای قدیمی که معمار تصمیم به تغییر سیستم ورودی‌‌ها و دربها گرفته است. در دهانه‌‌ای با عرض مشابه، درب اتوماتیک مثلثی فضای بیشتری نسبت به درب اتوماتیک کشویی در اختیار شما خواهد گذاشت.

از آنجا که لت‌‌های دربهای مثلثی به صورت عمود بر هم طراحی شده‌‌اند، یک نیمه از لوزی را تشکیل می‌‌دهند. راس این لوزی را با توجه به تشخیص معمار می‌‌توان به سمت داخل و یا خارج از ساختمان قرار داد. در مواردی که معمار بخواهد درب را مخفی کند و یا دهانه‌‌ی ورودی ساختمان مستقیما به پیاده رو یا خیابان باز شود، بخش بازشو درب مثلثی را در داخل ساختمان نصب می‌‌کنند. در این صورت بدون اشغال نمودن فضای پیاده‌‌ رو یا خیابان یک پاگرد کوچک نیز طراحی می‌‌شود. گاهی نیز معمار تمایل به طراحی شکل ظاهری متفاوتی برای ساختمان و یا مجزا نمودن برخی از ورودی ها دارد.

این دربها هنگام باز شدن تا دو سوم عرض دهانه‌‌ی اصلی را در اختیار شما می‌‌گذارند. در صورتی که یک درب اتوماتیک معمولی کشویی، تنها نیمی از فضا را در دسترستان قرار می‌‌دهد. بهترین گزینه برای تقسیم‌‌بندی راهروهایی که عرض کمی دارند و ایجاد حداکثر دسترسی در فضاهای باریک، دربهای اتوماتیک مثلثی هستند. اگر تصمیم گرفته‌‌اید دسترسی به بخشی از ساختمان را مدیریت کنید یا ورودی و خروجی‌‌ها را کنترل کنید، اما فضای کافی در اختیار ندارید، بهترین انتخاب برای شما دربهای اتوماتیک مثلثی خواهد بود. در راهروهای باریک یا ورودی و خروجی‌‌های کم عرض می‌‌توان سیستم درب مثلثی را با سیستم درب خروج اضطراری ترکیب نمود تا بیشترین تراکم تردد را در مواقع اضطراری به دست آورد.

 

ساختمانی عمومی که به شیوه ای خصوصی کنترل می شود.

طراحی با دقت فوق‌‌العاده در جزئیات، دسترسی آسان و کنترل شده، عدم نیاز به دستگیره، امنیت بالا، دسترسی برنامه‌‌ریزی شده و زمان‌‌بندی شده، کنترل دما و کیفیت هوای داخل ساختمان، صرفه‌‌ جویی در مصرف انرژی، عایق صوتی، زیبایی و … همه و همه دلایلی است تا شما را برای سفارش این محصول مطمئن نماید. بلوکهای آپارتمانی، هتلها، رستورانها، بیمارستان‌‌ها، خانه‌‌های سالمندان، مهد کودک‌‌ها، مدرسه‌‌ها، نمایشگاه‌‌ها و هر ساختمانی که متصور شوید، امکان بهره بردن از این نوع دربها را خواهند داشت.

 دربهای مثلثی در هر گوشه‌‌ای از ساختمان که نیاز به تقویت روشنایی طبیعی روز داشته باشد قابل نصب است. این دربها گزینه‌‌ای عالی برای پاسیوی منزل یا آپارتمان شماست. با نصب بخش ورودی درب به داخل پاسیو نه تنها فضایی از بیرون اشغال نمی‌‌شود، بلکه از منظره‌‌ی زیبای پاسیو نیز لذت می‌‌برید. در عین حال به واسطه‌‌ی عایق بودن این دربها، دما و رطوبت داخل پاسیو به راحتی کنترل می‌‌شود. این دربها، با تولید در اندازه‌‌های مختلف، نگرانی شما را برای سفارش ابعاد مورد نیازتان رفع می‌‌کند.

به کمک این دربها، بخش‌‌هایی از شرکت را از دسترس مراجعان خارج نمایید. نصب این دربها در ساختمانهای عمومی، به راحتی فضاهای خصوصی کوچکی را جدا می‌‌کند تا امنیت را برای شما تامین کند. دربهای اتوماتیک مثلثی، برای ایجاد فضایی امن، برای محافظت از کودکان در ساعت‌‌هایی که در بخش عمومی ساختمان بازی می‌‌کنند بسیار مناسب هستند. قابلیت تبدیل درب به یک درب صرفا خروجی و یا صرفا وروردی با تنظیم یک طرفه بازشو در ساعتهای خاص، امکان کنترل رفت و آمد دانش آموزان مدرسه‌‌ها و محافظت در برابر سرقت و ورودهای ناخواسته را فراهم می‌‌کند.

امیدواریم مشاوره با مهندسان مجرب «گروه صنعتی آکام»، شما را در بهترین انتخاب یاری نماید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x