انواع راهبند ستونی و کاربردهای آن (بولارد اتوماتیک) 

()

راهبندها در تاریخ بشر به دفعات مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند و طراحی‌‌های بی شماری را به خود دیده‌‌اند. هرگاه بخواهید مسیری را به طور کامل یا نیمه کامل، موقت یا غیرموقت مسدود کنید، از نوعی راهبند استفاده خواهید نمود. امروزه راهبندها انواع گوناگونی دارند. راهبندهای بازویی، زنجیری، کفی و ستونی. شاید نامهای دیگری نیز برای آنها شنیده باشید. در مقاله‌‌ای در همین وب‌‌سایت در مورد راهبندهای بازویی صحبت کرده و کارکرد راهبندها را بررسی نموده‌‌ایم. در اینجا قصد داریم در مورد راهبندهای ستونی اطلاعاتی به شما بدهیم.

 

 

 

راهبند ستونی چیست؟

راهبندهای ستونی برای چه مواردی استفاده می‌‌شوند؟

به انواع راهبندهای ستونی، بولارد نیز گفته می‌‌شود. راهبندهای ستونی مسیرها را به صورت دائمی ‌‌و یا موقت می‌‌بندند. با استفاده از راهبندهای ستونی مشخصاً مسیر عبور وسایل نقلیه بسته می‌‌شود. حال با توجه به موقعیت، ممکن است مسیر به روشهای متفاوتی، برای بازه‌‌ی زمانی کوتاه‌‌ یا طولانی مسدود شود. این راهبندها جهت مسدودسازی مسیر برای کلیه‌‌ی اتومبیلها، بخشی از اتومبیلهای دارای مجوز، علامت گذاری مسیر، ایمنی ورودی‌‌ها و… به کار می‌‌روند.

راهبندهای ستونی از چه موادی ساخته می‌‌شوند؟

راهبندهای ستونی با توجه به کاربرد آنها از مواد مختلفی ساخته می‌‌شوند. این راهبندها را در انواع بتنی، فولادی، استیل، چدن و حتی پلاستیک می‌‌توانید بیابید. بدیهی است راهبندهایی که برای موارد امنیتی استفاده می‌‌شوند بسیار مقاوم هستند. راهبندهای امنیتی از فولاد ساخته شده و داخل حفره‌‌ای در زیر زمین نصب می‌‌شوند. بخش زیرین راهبند، داخل زمین قرار می‌‌گیرد و به کمک بتن محکم می‌‌شود. سپس بخش بالایی به کمک سیستم اتوماتیک داخل سیلندر جا‌‌به‌‌جا می‌‌گردد.

سیستم اتوماتیک راهبندهای ستونی متحرک:

راهبندهای ستونی یا بولارد در دو نوع هیدرولیکی و الکترومکانیکی ساخته می‌‌شوند. البته انواع پنوماتیکی آن را نیز ممکن است به شما عرضه کنند. اما در حالت کلی در دو نوع سیستم متحرک هیدرولیک و الکترومکانیک قابلیت مقایسه دارند. انواع هیدرولیک مشابه سایر سیستم‌‌های هیدرولیکی از قدرت بیشتری برخوردار است و در کارکرد با تعداد بالای تردد مشکلی پیدا نخواهد کرد. اما هزینه‌‌های نگهداری و تعمیر آن بیشتر از سیستم‌‌های الکترومکانیکی است. گرچه در برخی موارد، تنها گزینه‌‌ی مناسب شما، سیستم هیدرولیکی است. اما اگر تعداد تردد روزانه چندان بالا نیست و شما ضریب امنیتی کمتری نیاز دارید، راهبندهای ستونی الکترومکانیک انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود.


راهبند ستونی ضد سرقت:

راهبند ستونی ضد سرقت چیست؟

شاید نام راهبند ضد سرقت را شنیده باشید. این راهبندها انواع مختلفی دارند. برخی آنها را مشابه راهبندهای ضد تروریستی نیز می‌‌دانند. در میان انواع مختلف این راهبندها، نوع ستونی آن کاربرد عمومی‌‌تری دارد. معمولاً این نوع راهبند، در ورودی‌‌های پارکینگهای خانگی و انبارها برای جلوگیری از ورود یا خروج ناخواسته‌‌ی اتومبیل و اشیای بزرگ نصب می‌‌گردند. مقاومت و ارتفاع راهبندهای ستونی ضد سرقت با هم متفاوت است. با توجه به میزان اهمیت امنیت محیط، می‌‌توانید نوع مناسبی از آن را نصب نمایید. این راهبندها بسیار مناسب نصب در دهانه‌‌ی پارکینگهای خانگی یا شرکتی هستند که امکان تعبیه‌‌ی درب در محوطه‌‌ی آنها وجود ندارد. بولاردهای«گروه صنعتی آکام» کننترل شده و دارای گواهینامه کیفیت هستند. از انواع راهبند ستونی ضد سرقت، می‌‌توان به عنوان نگهبانی مطمئن نام برد که بدون حضور شما از اموالتان محافظت می‌‌کند.

مقاومت راهبندهای ستونی ضد‌‌ سرقت چطور ارزیابی می‌‌شود؟

برای مقایسه‌‌ی مقاومت و قدرت راهبندهای ستونی ضد سرقت، مقاومت این ستونها در برابر ضربه را معیار قرار می‌‌دهند. راهبندهای بولارد در صورت وارد آمدن ضربه، مانند برخورد یک اتومبیل، آسیب می‌‌بینند؛ اما درجه‌‌ی آسیب پذیری آنها با یکدیگر متفاوت است. میزان تحمل ضربه‌‌ی راهبندهای ستونی ضد سرقت در صورت برخورد اتومبیل یا کامیون با یکدیگر متفاوت است. میزان تحمل ضربه و ادامه‌‌ی کارکرد راهبند، یکی از معیارهای انتخاب راهبند ضد سرقت است. اما معیار دیگر، میزان تحمل ضربه و از کار افتادگی راهبند است. به این ترتیب هنگام انتخاب راهبند، لازم است به این دو معیار توجه نمایید.

 


 

مدیریت مسیرهای تردد به کمک انواع راهبندهای ستونی:

چطور به کمک راهبند ستونی ثابت، مسیر را برای تمام اتومبیلها مسدود کنیم؟

زمانی که شما قصد مسدود نمودن مسیر اتومبیلها را به صورت دائمی ‌‌داشته باشید، از انواع راهبندهای ستونی ثابت استفاده می‌‌کنید. مانند راهبندهای ستونی بتنی یا فلزی. نمونه‌‌ی این راهبندها را برای فاصله‌‌گذاری میان خیابان و پیاده‌‌رو می‌‌بینیم. این راهبندها مسیر عبور عابران پیاده را مسدود نمی‌‌کنند و در عوض مانع ورود اتفاقی اتومبیلها به پیاده‌‌رو می‌‌شوند. این راهبندها در خیابانهایی که سطح پیاده‌‌رو  و اتومبیل‌‌رو یکسان است و تشخیص مرز این دو آسان نیست نصب می‌‌شوند. علاوه بر آن در مسیرهایی که تردد اتومبیل و عابر پیاده زیاد بوده و احتمال آسیب رسیدن به عابران پیاده بالاست کاربرد دارد.

مسدودی مسیر برای  گروهی از اتومبیلها به کمک راهبند ستونی متحرک:

برای مدیریت عبور بخشی از اتومبیلهای منتخب و دارای مجوز، از راهبندهای ستونی متحرک کمک گرفته می‌‌شود. این راهبندها که معمولاً در ورودی پارکینگها، انبارها، ساختمانهای شخصی و عمومی‌‌ نصب می‌‌شوند قابلیت باز و بسته نگهداشتن دهانه‌‌ی ورودی را دارند. حال بر اساس میزان تردد، انواع دستی یا اتوماتیک آنها نصب می‌‌شود. این راهبندها را با درجه‌‌ی ایمنی متفاوتی می‌‌توانید انتخاب کنید. برخی راهبندها صرفاً به عنوان مانعی هدایت کننده عمل می‌‌کنند، اما برخی دیگر می‌‌توانند نقش امنیتی را نیز به عهده بگیرند.  


علامت گذاری مسیر به کمک راهبندهای ستونی ترافیکی:

راهبندهای ستونی از بهترین انواع علامت گذارنده‌‌های ترافیکی هستند. این راهبندها برای هدایت اتومبیلها، مسدودی موقت و اعلام هشدارهایی برای عابران پیاده استفاده می‌‌شود. راهبندها یا بولاردهای هشداردهنده و علامت گذارنده، صرفاً در خیابانها استفاده نمی‌‌شوند. این بولاردها را در سالنهای بزرگ همایش، لابی ساختمانها، هتلها و … می‌‌توانید ببینید. هرجایی که نیاز به هشدارهای موقت یا دائم باشد، اما به دلایلی تمایلی به استفاده از سازه‌‌های ثابت نداشته باشید این راهبندها به کمک شما می‌‌آیند. 

راهبندهای ستونی محافظتی عمومی:

محافظت از ماشین‌‌آلات حساس با کمک راهبندهای ستونی:

آیا راهبندهای ستونی به عنوان یک محافظ می‌‌توانند به کار روند؟ در کارگاه‌‌ها، سوله‌‌ها و محوطه‌‌های کاری همواره ممکن است ماشین‌‌آلات گران‌‌قیمت و حساسی وجود داشته باشند. از طرفی لیفتراک‌‌ها و لوازم نقلیه‌‌ی موتوری یا غیرموتوری نیز برای جابه‌‌جایی اقلام در رفت و آمد هستند. در صورت عدم جداسازی صحیح مسیر حرکت وسایل نقلیه در اطراف ماشین‌‌آلات حساس، ممکن است با برخورد تصادفی، خساراتی سنگین به جا گذارده شود. نصب راهبندهای مقاوم و محکم در اطراف این ماشین‌‌آلات، ایمنی کاربران و ماشین‌‌آلات را به طور همزمان تأمین می‌‌کند.

راهبند ستونی، جایگزین حصار محوطه‌‌های شخصی

راهبند ستونی جایگزین مناسبی برای حصارها می‌‌باشد. شاید شما نتوانید محدوده‌‌ی محل زندگی یا کارتان را با حصارهایی جدا و مشخص کنید. به دلایل مقررات شهری و یا هزینه‌‌های بالا، انواع بولارد می‌‌تواند در این زمینه به شما کمک نماید. در بین راهبندها، انواعی از آنها که صرفاً برای علامت‌‌گذاری استفاده می‌‌شوند، با هزینه‌‌های اندک در دسترس شما هستند. بولاردها به گونه‌‌ای طراحی می‌‌شوند که نه تنها روی زیبایی ظاهری ساختمان اثر منفی نمی‌‌گذارند، بلکه در ترکیب‌‌بندی نمای ساختمان به زیبایی آن نیز می‌‌افزایند.

در ابتدا تشخیص دهید نیازتان چیست؟

چرا فکر می‌‌کنید به یک راهبند ستونی نیاز دارید؟ محافظت در برابر سرقت، برخورد، لوازم شکننده و ظریف، ماشین‌‌آلات گران قیمت، تأمین جانی کارکنان، تقسیم فضاها، ایمنی عابران پیاده و …‌‌ . کدام نوع راهبند ستونی مشکل شما را رفع خواهد نمود. شاید یک راهبند ساده‌‌ی ثابت، یک راهبند ضد‌‌ سرقت و یا یک راهبند اتوماتیک معمولی. محصولات ارائه شده توسط «گروه صنعتی آکام» آزمونهای مقاومت را به خوبی پشت سر گذارده‌‌اند. این راهبندهای ستونی ضد خوردگی بوده، در مقابل مواد شیمیایی مقاوم هستند. حمل و نقل آسانی دارند و نگهداری از آنها نیز ساده است. برای انتخاب مطمئن محصول خود با ما تماس بگیرید. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x