درب های اتوماتیک شیشه ای چطور به توان‌‌یابان و معلولان کمک می‌‌کند؟ 

()

تاکنون تصور کرده‌‌اید از هر مسیری که می‌‌روید، به دیوار می‌‌خورید. درب ها سخت باز می‌‌شوند. در هر جابه جایی تعداد زیادی پله وجود دارد که عملاً عبور از آنها غیرممکن است. دستگیره‌‌هایی که فشردن آنها برای باز کردن نیاز به بازوهایی قوی دارد که در توان شما نیست. دنیایی که همواره با دیوارهای بلند، درب های سخت و ورود‌‌ی‌های دشوار روبروست. آیا تصور کرده‌‌اید زندگی در این دنیا چقدر می‌‌تواند دشوار باشد؟ در این مقاله می‌‌بینیم بکارگیری درب اتوماتیک چگونه می‌‌تواند به ایجاد دنیای بهتری برای توان‌‌یابان و معلولان کمک نماید. برای مطالعه‌‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

درب های اتوماتیک شیشه ای

 

بکارگیری درب های اتوماتیک شیشه ای جهت تسهیل تردد توان‌‌یابان و سالمندان

چرا بکارگیری درب های اتوماتیک شیشه ای در ساختمانها ضروری است؟

با وجود اینکه سالها از ارائه‌‌ی اولین درب های اتوماتیک شیشه ای می‌‌گذرد، هنوز می‌‌بینیم بسیاری از ساختمانها از امکانات درب های اتوماتیک شیشه ای بهره نمی‌‌برند. واقعیت این است که گروه مهمی از جوامع انسانی و به ویژه جوامع شهری با مشکلات توان‌‌یابی و معلولیت دست و پنجه نرم می‌‌کنند. افرادی که روی ویلچیر می‌‌نشینند، اشخاصی که با مشکلات حرکتی زندگی می‌‌کنند، بیماران و یا سالمندانی که دچار ضعفهای حرکتی شده‌‌اند. همه در کنار ما و اطراف ما زندگی می‌‌کنند. اما به دلیل نامناسب بودن شرایط تردد در شهرها و به ویژه ورودی‌‌های اصلی و داخلی ساختمانها از فعالیتهای اجتماعی بازمانده‌‌اند و یا با هزینه‌‌های بسیاری در جامعه حضور می‌‌یابند. این به معنی عدم بهره‌‌گیری جامعه از سرمایه‌‌های انسانی است. هر یک از ما در هر لحظه امکان دارد جزو گروه توان‌‌یابان و معلولان جامعه شویم. لازم است بیش از اینها به ایجاد تسهیلاتی جهت حضور این گروه از شهروندان در سطح شهر بیاندیشیم.

 درب های اتوماتیک شیشه ای، مناسب تمام گروه‌‌های اجتماعی

درب های اتوماتیک دسترسی عادلانه‌‌ای به تمام افراد با هر توان جسمی ‌‌می‌‌دهد. شاید این امر، از نظر شما درصد اندکی از محدودیتهای توان‌‌جویان را برطرف نماید. اما باید بدانیم این حرکت کوچک، منجر به افزایش امید در ایشان شده و تحرک اجتماعی را بیشتر می‌‌نماید. امید بیشتر، شکوفایی بیشتر استعدادها را در پی داشته و به این گروه کمک می‌‌کند تا به صورت آسانتری در سطح جامعه ظاهر شوند. شایسته است هنگام طراحی ساختمان خود به این امر توجه ویژه‌‌ای نماییم. بکار گیری دربهای اتوماتیک در ساختمانها، به ویژه ساختمانهای عمومی، گامی ‌‌در جهت توسعه‌‌ی عدالت اجتماعی است.

افزایش مخاطبان با درب های اتوماتیک شیشه ای

قطعاً در صورت تجهیز ساختمان خود به سیستم‌‌های ورودی همچون درب اتوماتیک، طیف مراجعان خود به ساختمان را افزایش خواهید داد. مراجعات خانوادگی به ساختمانهای عمومی همچون مراکز خرید و تفریحی، با وجود ووردیهای آسان و در دسترس تشدید می‌‌گردد. با بکارگیری دربهای مدرن و کارآمد امکان حضور این گروه از افراد در جامعه فراهم شده و فعالیت بیشتری را از سوی ایشان شاهد خواهیم بود. به کمک دربهای اتوماتیک، دنیایی بدون مانع را برای انسانها فراهم می‌‌کنیم. در کنار سایر مزیتهای دربهای اتوماتیک همچون صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش امنیت، کاهش فضای اشغال شده، دربهای اتوماتیک کمک بزرگی برای تردد بزرگسالانی که کودکی به همراه دارند  نیز می‌‌باشد.

 

درب های اتوماتیک شیشه ای

 

درب های اتوماتیک شیشه ای و توسعه یافتگی جامعه

تجهیز شهر با امکاناتی مناسب تمام اقشار جامعه، از نشانه‌‌های مهم توسعه‌‌ یافتگی جوامع است. نقطه‌‌ی اوج کاربرد تکنولوژی در زندگی انسان نیز، ایجاد عدالت در جامعه است. در برخی موارد، الزاماتی قانونی برای ایجاد دسترسی توان‌‌یابان حرکتی در ساختمانها در نظر گرفته شده است. به این معنی که  مسیر ورودی ساختمان برای این افراد تسهیل و متناسب با توان و امکان حرکتی ایشان طراحی گردد. این افراد به راحتی وارد ساختمان شوند، در ساختمان جا‌‌ به‌‌ جا شده و به همان راحتی و ایمنی از ساختمان خارج گردند.

برای این موضوع، باید طیف گسترده‌‌ای از موضوعات را در نظر بگیریم. درب ورودی عریض‌‌تر، راهنمای صوتی، دسترسی به سطوح مختلف، دسترسی به آسانسور، تنظیمات زمان باز و بسته شدن درب ها، تعبیه‌‌ی چند نوع درب های اتوماتیک شیشه ای مختلف در ورود‌‌ی‌های اصلی ساختمان و… . بررسی تمام این موارد به اندیشه‌‌ای دقیق و کارشناسی شده در مورد شرایط گروه خاصی از جامعه نیاز دارد. اینجاست که ما به عنوان تولید کننده‌‌ی تسهیلات آسایشی، مفهومی فراتر از تجارت را در نظر می‌‌گیریم و به توسعه‌‌ی اجتماعی کمک می‌‌کنیم. شرکتهای تولید کننده‌‌ی سیستم‌‌های ورودی اتوماتیک، بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را به این صورت انجام می‌‌دهند.

بکارگیری درب های اتوماتیک شیشه ای، به استقلال و آزادی توان‌‌یابان کمک می‌‌نماید و ایشان را به عنوان افرادی مستقل در جامعه به رسمیت می‌‌شناسد. کاربران صندلی‌‌های چرخدار (ویلچیر) برای باز و بسته کردن درب ها نیازی به کمک ندارند. به ایشان امکان دسترسی به آنچه افراد دیگر دارند داده می‌‌شود. این موضوع، در مسیر از بین بردن احساس تبعیض در برابر ایشان است. این امر به ویژه در مجتمع‌‌های مسکونی، ساختمانهای عمومی‌‌ و اداری که مراجعین عمومی‌‌ دارند بسیار مهم است. بسیاری از سالمندان به تنهایی زندگی می‌‌کنند و نیازهای روزانه‌‌ی را خود را با حضور در سطح شهر برطرف می‌‌کنند. بسیاری از ایشان برای ارتباط برقرار کردن با افراد، وارد جامعه می‌‌شوند و در صورتی که تسهیلات مناسبی برای تردد در نظر گرفته نشده باشد با مشکلات بسیاری روبرو شده و زندگی برای ایشان دشوار می‌‌گردد.

 

استاندارهایی برای تنظیم بهینه‌‌ی درب های اتوماتیک شیشه ای

طبق استانداردها، دست کم ۶۰ درصد از ورود‌‌ی‌های عمومی ‌‌در ساختمانهای جدید باید در دسترس افرادی باشد که از صندلی‌‌های چرخدار استفاده می‌‌کنند و یا مشکل حرکتی دارند. این ورود‌‌ی‌ها شامل تمام بخشهای پارکینگ، تونلها یا ارتفاعات قابل دسترسی، مسیرهای فرار یا ورود‌‌ی‌های عمومی ‌‌در مسیرهای ثابت در ساختمان می‌‌باشد. دربهایی که با فشار دست باز می‌‌شوند می‌‌بایست به گونه‌‌ای تنظیم شوند که با کمترین فشار یک دست قابل باز شدن باشند. این دربها نمی‌‌بایست نیاز به پیچاندن دستگیره و یا فشار بیش از اندازه به درب داشته باشند. چهارچوب دربها نباید مانع از عبور صندلی چرخدار شود. پیش‌‌بینی باتریهای مناسب برای اپراتورهای درب اتوماتیک جهت مواقع قطعی برق، دسترسی همیشگی به خروجی‌‌های اتوماتیک را تضمین می‌‌کند.

در مورد درب اتوماتیک لولایی به فضای مانور دربها دقت کنید. در این فضا، درب نباید با صندلی چرخدار برخورد نماید. به بیان دیگر، زمان بازشدن دربهای اتوماتیک لولایی به صورتی تنظیم گردد تا قبل از رسیدن صندلی چرخدار به آن کاملا باز شده باشد. سرعت بسته شدن دربهای اتوماتیک به اندازه‌‌ای تنظیم گردد که زمان کافی برای عبور صندلی چرخدار و یا عابر پیاده‌‌ای که به سختی راه می‌‌رود وجود داشته باشد. در صورت تنظیم نادرست زمان، استرس ایجاد شده ناشی از نگرانی برخورد، برای افراد خطر زمین خوردن را ایجاد می‌‌کند. درب ضد حریق و درب خروج اضطراری برای باز شدن می‌‌بایست به حداقل نیرو نیاز داشته باشند تا به راحتی توسط کودکان یا افراد سالمند و کم‌‌توان باز شوند.

راهنماهای لازم برای استفاده از درب اتوماتیک در اطراف آن و در سطحی که قابل دید باشد نصب گردد. در صورتی که در ساختمان خود افراد توان‌‌یابی دارید، حتماً به صورت ویژه‌‌ای نحوه‌‌ی کاربری دربهای اضطراری ساختمان را به ایشان آموزش داده و به کلیه‌‌ی ساکنان ساختمان نیز نکات لازم را یادآوری نمایید. شاید برای مناسب سازی محل درب اتوماتیک برای عبور ویلچیر به تغییرات دیگری در خانه نیاز داشته باشید. برای مثال می‌‌بایست رمپ دسترسی را برای صندلی چرخدار تعبیه نمایید. زاویه‌‌ی رمپ و فاصله‌‌ی آن از درب اتوماتیک اهمیت بسیاری دارد. قبل از ساخت و تعبیه‌‌ی آن حتما با کارشناسان «گروه صنعتی آکام»  مشورت نمایید.

 

درب اتوماتیک، ایجاد دسترسی یکسان برای همه

دسترسی کم توانان و معلولان به ورود‌‌ی‌ها و خروجی‌‌های ساختمان، موضوعی که اساساً نادیده گرفته شده است. این نیاز ضروری توان‌‌یابان و سالمندان، در صورت توجه درست، امکان حضور بیشتر ایشان را در سطح جامعه بیشتر کرده و بهره مندی از تخصص‌‌های ایشان را در زمینه‌‌های مختلف برای جامعه ممکن می‌‌نماید. در  استانداردهای ساختمانی، به ویژه ساختمانهای عمومی، الزاماتی برای دسترسی مساوی برای همه وجود دارد. کلیه‌‌ی ارائه دهندگان خدمات ملزم هستند از امکاناتی بهره بگیرند تا افراد دارای معلولیت به تمامی ‌‌خدمات آن مجموعه دسترسی داشته باشند. محدودیت جسمی‌‌ نمی‌‌بایست مانع از دسترسی  افراد به خدمات گردد و فعالیت های روزمره ایشان را محدود نماید. ما وظیفه داریم موانعی که دسترسی افراد به بخشهای مختلف ساختمان را محدود می کند رفع نماییم. با کارشناسان «گروه صنعتی آکام»  تماس بگیرید تا بهترین مشاوره در زمینه‌‌ی دربهای اتوماتیک ایمن و مناسب برای ساختمان خود دریافت نمایید. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x