درب های اتوماتیک شیشه ای و نقش آن در ساختمان سبز 

()

با شنیدن عبارت ساختمان سبز، چه تصویری برایتان زنده می‌‌شود؟ سبز بودن نشانی از زندگی و زنده بودن به همراه خود دارد. زنده بودنی که به قیمت مرگ دیگری تمام نشده است. ساختمان های سبز در پی مصرف بهینه‌‌ی انرژی و تولید کربن کمتر، در دنیای معماری مطرح شدند. ساختمانهایی که به ضرورت، مصرف انرژی بالایی دارند، اما به شکل بهینه مدیریت می‌‌شوند. این رویکرد صرفاً با وجود امکانات درب های اتوماتیک شیشه ای مقدور می‌‌شود. ما نیاز به دستیارانی داریم تا در مدیریت جریان انرژی در ساختمان، ما را یاری دهند. در این مقاله در مورد مدیریت انرژی و ورودیهای ساختمانهای سبز و پایدار صحبت می‌‌کنیم.

 

درب های اتوماتیک شیشه ای

 

ساختمان سبز چیست؟

با تغییرات آب و هوایی و کمبود منابع انرژیهای فسیلی و اثر منفی آنها بر آب و هوای کره‌‌ی زمین، ضرورت تجدید نظر در ساخت و سازها و توجه به ساختمان سبز بیشتر شده است. ساختمان سبز یا ساختمان پایدار، در راستای توسعه‌‌ی پایدار ترویج گردیده است. ما تنها یک کره‌‌ی زمین داریم و باید آن را به گونه‌‌ای مراقبت کنیم که برای نسلهای بعدی نیز به همین صورت باقی بماند. انواع اقدامات در جهت گسترش ساختمانهای پایدار، تعهدی است که ما به کل جامعه و دنیا می‌‌دهیم. ساختمان سبز واژه­ا‌‌ی کلیدی و جامع است که تمام موارد پیش از ساخت، هنگام ساخت و بعد از بهره‌‌وری ساختمان را در بر می‌‌گیرد. تمامی موارد، از مکان ساخت ساختمان تا مصالح ساختمانی و مدیریت انرژی را شامل می‌‌شود. به کمک این ساختمانها اثرات مضر بر سلامتی انسانها و سایر موجودات اکوسیستم منطقه، به کمترین میزان خود می‌‌رسد.

ساختمان سبز و الزامات آن

تلاش معماران و مهندسان در ساختمان سبز بر این است تا کمترین تغییر در محیط و اکوسیستم ایجاد شود. درصورتی که ساختمانهای قدیمی‌‌ به فرم ساختمانهای پایدار درآیند، انتشار کربن با عدد قابل توجهی کاهش می‌‌یابد. اما این یک رویکرد است. شاید دسترسی به آن در سالهای نزدیک رخ ندهد. الزامات ساختمانی در ساخت و سازهای جدید، سازندگان و مالکان را به توجه نمودن به این موضوع وادار می‌‌کند. برای ارزیابی پایداری محصولات ساختمانی گواهی نامه‌‌های بسیاری وجود دارد. در صورتی که این امر برایتان اهمیت دارد در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. ساختمان سبز یا پایدار گونه‌‌ای از ساختمانهای هوشمند است. یعنی به صورتی هوشمندانه و کارآمد از انرژی، منابع و فناوریهای خودکار ساختمان، با کمترین دخالت انسان و به صورت اتوماتیک استفاده کنیم.

درب های اتوماتیک شیشه ای

 

درب های اتوماتیک شیشه ای و اثر آن در ساختمان سبز

درب های اتوماتیک شیشه ای سازگار با محیط زیست برای ساختمان سبز

در ساختمان سبز، هزینه‌‌ی انرژی پایین است. کاهش هزینه‌‌های انرژی از مهم‌‌ترین فاکتورهایی است که روی تصمیم مشتری اثر مثبت می‌‌گذارد. افزایش مداوم قیمت انرژی و نگرانیهایی از بابت مصرف بالای آن در کره‌‌ی زمین، مشتریان را بیش از پیش به کاهش مصرف انرژیهای فسیلی حساس نموده است. درب های اتوماتیک شیشه ای  هنگام بسته بودن، عایق هوای داخل ساختمان است. این دربها به دلیل زمان اندک باز بودن برای عبور افراد، فرصت چندانی جهت جابه‌‌جایی هوای داخل به سمت بیرون باقی نمی‌‌گذارند. از سوی دیگر با ترکیب ویژگیهای مختلف این دربها با یکدیگر و استفاده از درب های دو جداره و یا درب هایی با پاگرد، میزان جابه‌‌جایی هوا به صفر نزدیک می‌‌شود. از این رو ساختمانهای پایدار هزینه‌‌های عملیاتی و نگهداری پایین‌‌تری دارند و در درازمدت تمام هزینه‌‌های پرداخت شده برای تجهیزات اولیه را جبران می‌‌کنند.

درب های اتوماتیک چطور منجر به پایداری ساختمان سبز می‌‌شوند؟

مهم‌‌ترین ویژگی ساختمان سبز حفظ دما و انرژی داخل آن است. زیرا ورودیها و خروجی‌‌های ساختمان انرژی را به سرقت می‌‌برند. هنگامی‌‌ که با نصب یک درب اتوماتیک شیشه ای عایق، در محل ورودی اصلی ساختمان از سرقت انرژی پیشگیری می‌‌کنید، اثر آن را در کل ساختمان خواهید دید. این واقعیتی است که اغلب نادیده گرفته می‌‌شود. دربها و پنجره‌‌ها در مقابل تهاجم هوای بیرون بسیار آسیب پذیرند. آنها باریکتر از دیوارها هستند و به طور پیش فرض عایق بندی ضعیف‌‌تری نسبت به دیوارها دارند. از سوی دیگر دفعات بسیاری در شبانه روز می‌‌بایست باز و بسته شوند. دربهای اتوماتیک هوشمند میزان انتقال حرارت و نشتی هوا را در ساختمانها به حداقل ممکن می‌‌رسانند. پنجره‌‌ها نیز از مهم‌‌ترین نقاط فرار انرژی هستند. با استفاده از پنجره‌‌های دوجداره و اتوماتیک با طراحی هوشمندانه، آنها را برای حفظ انرژی در ساختمان تجهیز کنید. برای پنجره‌‌ها به ویژه در مناطق بسیار سرد از قاب‌‌هایی استفاده کنید که هدایت گرمای آنها کمتر باشد.

دربهای اتوماتیک امکان پاکیزه نگاه داشتن ساختمان سبز را نیز فراهم می‌‌کنند. درب اتوماتیک بیمارستانی مانع از انتشار عفونتها به محیط دو طرف درب می‌‌گردد. در عین حال که فضایی ایزوله برای بیمار ایجاد می‌‌کند، از انتشار عفونتهای بیماری زا در فضای بیمارستان نیز ممانعت به عمل می‌‌آورد. درب های اتوماتیک صنعتی نیز از انتشار آلودگی‌‌های صوتی، غبار، گازها و سایر مواد آلاینده بین بخشهای مختلف سالنهای تولید و فضای بیرون جلوگیری می‌‌کند.

 

 

ساختمان سبز و کاهش تولید کربن

کربن تولید شده در صنعت ساختمان

بخش ساختمان ۳۹ درصد از کربن تولیدی جهان را به خود اختصاص داده است. این مقدار دو برابر کربن تولید شده توسط بخش حمل و نقل است. این عدد به ما نشان می‌‌دهد تغییرات اندکی در حوزه‌‌ی ساختمان در جهت کاهش مصرف سوخت و انرژی، می‌‌تواند اثر بزرگی روی حجم کربن تولیدی جهان بگذارد. آب و هوای داخلی پایدار برای ساختمانها بسیار ضروری است. مردم یا در خانه هستند و یا در محل کار. در جوامع شهری تقریباً ۹۰ درصد وقت مردم داخل ساختمانها می‌‌گذرد. بنابراین آسودگی فضای داخلی بسیار اهمیت دارد. از سوی دیگر ۷۱ درصد مصرف انرژی ساختمانها مربوط به گرمایش و سرمایش فضاهای داخلی است. با گرم و سرد شدن هوای بیرون از ساختمان، هوای داخل تحت الشعاع قرار می‌‌گیرد و به جبران این اختلاف دما، سیستم‌‌های گرمایشی و سرمایشی با قدرت و شدت بیشتری کار می‌‌کنند.

به سوی ساختمان سبز در ایران

با اینکه توجه به ساختمان سبز در کشورمان هنوز به اندازه‌‌ی برخی کشورهای توسعه ‌‌یافته مطرح نیست، اما بسیارند افرادی که به میزان تخریب محیط زیست در سبک زندگی خود توجه می‌‌کنند. از سوی دیگر بسیاری از شرکتها با توجه به مسئولیت اجتماعی خود گزارشهایی از عملکرد بهینه‌‌ی خود در رابطه با محیط زیست ارائه می‌‌دهند. از این رو توجه به ساختمانهایی سبز بیشتر گردیده است. در بین انواع درب اتوماتیک؛ درب اتوماتیک گردان اثر بیشتری بر حفظ دمای داخل ساختمان دارد. اگر این درب به عنوان درب اصلی ساختمان نصب گردد به میزان قابل توجهی از مبالغ پرداختی شما برای انرژی کاسته می‌‌شود. محاسبات نشان می‌‌دهد افزایش هزینه‌‌ی مبنی بر انتخاب و نصب درب اتوماتیک گردان، با در نظر گرفتن عواملی همچون سن ساختمان، نوع سیستم تهویه و … در مدت دست کم دو سال قابل بازگشت است. درب های گردان برای کنترل دما گزینه‌‌ای بسیار عالی است. همیشه برای افراد باز هستند و برای نشتی هوا بسته.

 

در حال حاضر تقاضای خریداران نیز بر ساختمانهای مسکونی و تجاری است که هزینه‌‌های نگهداری کمتری داشته باشند. این موضوع احتمال فروش و اجاره را بالاتر می‌‌برد. زیرا کیفیت واقعی به صورتی کاملا واقعی قابل مشاهده است. با نصب درب اتوماتیک در ساختمانها، اتلاف انرژی را به حداقل برسانید. کیفیت هوای داخل را بهبود بخشید. نور محیط داخل را افزایش دهید. گردش هوا را کنترل کنید. عملکرد بهینه‌‌ی انرژ ی کل ساختمان را بهبود دهید. برای اطلاعات بیشتر در این حوزه، مقاله‌‌ی کاهش صورتحساب انرژی را بخوانید. انواع درب های اتوماتیک «گروه صنعتی آکام» دارای گواهی نامه های محیط زیستی با استانداردهای بروز اروپا، مناسب ساختمانهای سبز و پایدار می باشند. از زمان خود جلوتر باشید و به آینده ی فرزاندان خود بیاندیشید. برای مشاوره در این حوزه با ما تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x