درب های اتوماتیک شیشه ای و رایج ترین خرابی های آنها 

()

درب های اتوماتیک شیشه ای نقش مهمی ‌‌در امنیت خانه‌‌ها، دفاتر کاری و ساختمانهای اداری دارند و معمولاً بعد از مدتی به حضور و عملکرد آنها عادت می‌‌کنیم. اما در صورتی که دچار نقص و خرابی شوند، دیگر نمی‌‌توانیم از کنار آنها بی‌‌تفاوت عبور کنیم. بعد از نصب درب اتوماتیک، به دلیل عملکرد فوق العاده‌‌ی این دربها و وابسته شدن امنیت و اتوماسیون ساختمان به آنها، با ایجاد کوچکترین اشکال، کل سیستم ترددی و امنیت ساختمان مختل می‌‌شود. گرچه نگهداری درست و سرویس به موقع، احتمال خرابی‌‌های ناگهانی و غافلگیرانه را کمتر می‌‌کند، اما همچون هر دستگاه دیگری ممکن است بخواهید قبل از باخبر کردن تعمیرکارتان با آن سر و کله بزنید. در این مقاله، چند مورد از رایج‌‌ترین خرابی‌‌های درب اتوماتیک را بررسی می‌‌کنیم.

درب های اتوماتیک شیشه ای

 

رایج‌‌ترین خرابی‌‌های درب اتوماتیک در مورد باز و بسته شدن

عدم دریافت فرمان باز و بسته شدن

اگر درب اتوماتیک فرمان باز یا بسته شدن را به درستی دریافت نمی‌‌کند، احتمال دارد بخشی از درب مشکلی پیدا کرده باشد. ابتدا سنسور مادون قرمز را بررسی کنید. شاید وجود چیزی مانع از ارسال یا دریافت پرتوی آن شده باشد. سپس چراغهای هشدار دهنده‌‌ی درب را کنترل نمایید. شاید یکی از آنها در حال هشدار دادن باشد. در نهایت دفترچه راهنمای درب اتوماتیک را بخوانید. راهنمایی‌‌های بسیاری وجود دارد که مسأله را به سادگی حل می‌‌کند. در موارد دشوارتر با کارشناس فنی تماس بگیرید.

کار نکردن کنترل از راه دور (Remote Control)  

با فشردن دکمه‌‌ی ریموت کنترل، درب فرمان نمی‌‌گیرد. ابتدا موقعیت فیزیکی خود و فاصله‌‌‌‌تان را تا درب بررسی کنید. شاید ریموت کنترل را در زاویه‌‌ی کوری قرار داده‌‌‌‌اید و امواج آن به اپراتور درب نمی‌‌رسد. اگر هنوز جواب نمی‌‌دهد باتری آن را کنترل کنید. گرچه باتری ریموت کنترلها برای مدت زمان طولانی کار می‌‌کند اما ممکن است باتری ضعیف شده باشد. در نهایت اگر با هیچ کدام از این راه حل‌‌ها درب باز نشد، احتمالاً اشکالی در اپراتور یا منبع برق درب وجود دارد. شمع‌‌های درب بازکن را بررسی نمایید. جعبه فیوز و فیوز را نیز نگاه کنید. شاید برنامه‌‌ریزی اپراتور مشکل پیدا کرده است. دوباره آنرا ریست کنید.

به موقع باز و بسته نشدن درب

ممکن است درب به درستی بسته نشود، یا در زمان صحیح باز نشود. این اشکال معمولاً مربوط به سنسورهاست. از سلامت و کارکرد سنسورها اطمینان حاصل کنید. ابتدا بررسی نمایید در مسیر سنسورها مانعی وجود نداشته باشد. موانع هر چند کوچک می‌‌تواند مانع از ارسال و یا دریافت پرتو شود. تمیز بودن سنسورها بسیار مهم است. گرد و غبار زیاد، عملکرد درست سنسورها را مختل می‌‌نماید. علاوه بر این گاهی حشرات مرده ممکن است سنسور را کثیف کرده باشند. نظافت مداوم و صحیح سیستم چشمی‌‌ها و سنسورها، به عملکرد دقیق این دربها کمک بسیاری می‌‌کند.

 

رایج‌‌ترین خرابی‌‌های درب اتوماتیک در مورد حرکت نرم درب

عدم حرکت آزادانه و روان درب

اگر درب آزادانه حرکت نمی‌‌کند ممکن است مکانیک جابجایی درب مشکل پیدا کرده باشد. به معنای دیگر، شما می‌‌بایست غلتکهای متصل به لت‌‌ها (لنگه‌‌ها) و مسیر ریل درب را کنترل نمایید. به ویژه اگر از زمان نصب درب سالهای بسیاری می‌‌گذرد. غلتکها بعد از مدتی استفاده فرسوده می‌‌شوند. این اتفاق برای مسیر ریل نیز رایج است. به ویژه اگر ریل روی زمین نصب شده باشد. دیواره‌‌های ریل ممکن است خمیدگی پیدا کرده و یا حتی به دلیل کثیفی، گرفته شده باشد. به همین دلیل درب آزادانه و به نرمی‌‌ حرکت نمی‌‌کند. ممکن است صدای خراشیده شدن غلتکها را در مسیر ریل بشنوید. بنابراین در این موارد، غلتکها و مسیر ریل را تمیز کرده و بررسی نمایید. سپس در صورت عدم رفع مسأله با تعمیرکار تماس بگیرید.

عدم کارکرد صحیح قفل

وقتی مکانیزم قفل درب اتوماتیک به درستی عمل نمی‌‌کند، ممکن است مشکل از خود قفل نباشد. برای عملکرد درست قفلها، ابتدا می‌‌بایست لت‌‌های درب کاملاً تراز باشند. اگر غلتکها و یا ریل مشکل داشته باشد و درب تراز نشود، سیستم قفل به درستی عمل نمی‌‌کند. بنابراین، قبل از آنکه تصور کنید مشکلی در سیستم قفل پیش آمده، از تراز بودن لت‌‌های درب، در هنگام بسته بودن اطمینان حاصل کنید. در صورت تراز بودن، موارد دیگر مربوط به عدم کارکرد صحیح قفل بررسی می‌‌شود. این امر توسط کارشناس انجام می‌‌گردد. تکنسین‌‌های «گروه صنعتی آکام» خدمات مداوم پشتیبانی را به شما ارائه می دهند.  

فریم‌‌ها

در صورت آسیب دیدگی فریم‌‌ها، ممکن است درب به خوبی حرکت نکند و یا هنگام بسته شدن تراز نگردد. این امر منجر به عبور جریان هوا از میان درزهای ایجاد شده بین لت‌‌ها شده و علاوه بر این ممکن است مانع قفل شدن درب و پایین آوردن سطح ایمنی آن گردد. در نهایت با ایجاد اختلال در حرکت درب، احتمال آسیب رسیدن به موتور در اثر فشار مضاعف وجود دارد. در صورتی که به طور مشخص نمی‌‌دانید فریم در اثر ضربه آسیب دیده است یا خیر، حتماً سیستم ریل و غلتک را کنترل کنید. ممکن است آسیب فریم پیرو آسیب غلتک و ریل ایجاد شده باشد.

 

توصیه‌‌های عمومی‌‌ در مورد رایج‌‌ترین خرابی‌‌های درب های اتوماتیک شیشه ای

هر یک از انواع سیستم‌‌های اتوماتیک ورودی ممکن است در طول زمان دچار مشکلاتی شود. درب های اتوماتیک شیشه‌‌ای، درب اتوماتیک تلسکوپی، درب اتوماتیک تاشو، درب اتوماتیک منحنی، درب اتوماتیک گردان، انواع کرکره‌‌های برقی، دربهای پارکینگی ریلی و جکهای پارکینگی همه دارای سیستم اتوماتیکی هستند که نیاز به رسیدگی مداوم و سرویسهای نگهداری سالیانه دارند. گرچه ممکن است در چند سال اول، رسیدگی چندانی نیاز نداشته باشند. اما قطعاً در طی سالیان استفاده از درب  اتوماتیک، برخی از موارد آن برایتان پیش خواهد آمد. انتظار نداشته باشید تعمیرکار درب اتوماتیک ساختمان خود باشید. اما این راهنمایی‌‌ها به شما کمک می‌‌کند تا اگر درب آسیبی جدی ندیده اما مانعی در عملکرد آن به وجود آمده است، بدون نیاز به تعمیرکار آن را برطرف کرده و یا بتوانید قبل از بازدید تکنسین، اطلاعات مناسبی را به او بدهید.

قطعات مکانیکی را به طور مداوم کنترل و بازدید نمایید. این کار را خودتان و بدون نیاز به تکنسین نیز می‌‌توانید انجام دهید. لولاها، غلتکها، ریل، فریم درب، بازوهای جکها، چرخ‌‌دنده‌‌ها و زنجیرها. در صورت عدم توجه به آسیبهای کوچک در سیستم مکانیکی، ممکن است منجر به تعویض کل درب و یا سیستم اپراتور آن گردد. به دلایل مختلفی ممکن است یک درب اتوماتیک از کار بیفتد. دلایلی که به راحتی قابل تشخیص باشند یا به سختی دیده شوند. استفاده‌‌ی مداوم از درب اتوماتیک، قطعات را دچار فرسودگی می‌‌کند. به ویژه دربهای اصلی ساختمان استهلاک بالاتری دارند. دربها در اثر استفاده‌‌ی مداوم و شرایط آب و هوایی دچار مشکلاتی در عملکرد صحیح خود می‌‌شوند. همواره مسیر ریل را کنترل کنید. شاید با تمیز کردن مشکل حل شود. اما اگر فریم ریل آسیب دیده است حتماً به تعویض نیاز خواهد داشت. حرکت درب روی ریل آسیب دیده ممکن است به موتور درب نیز آسیب برساند. غلتکها بسیار مهم هستند. تمیزی و سلامت آنها را به طور مداوم کنترل نمایید.

درب های اتوماتیک شیشه ای

 

چک لیست کنترل وضعیت خرابی‌‌های رایج درب های اتوماتیک شیشه ای

به طور خلاصه این موارد را به خاطر بسپارید:

  • سیستم مکانیکی دربها را به طور منظم روغن کاری نمایید. بسیاری از مشکلات دربهای اتوماتیک در اثر روغن کاری به موقع پیش نمی‌‌آید.
  • به تمیزی سنسورهای حرکتی توجه کنید. ممکن است در اثر گرد و غبار عملکردشان تضعیف شود.
  • حضور حشرات را جدی بگیرید. معمولاً گرفتار شدن حشرات و خزنده‌‌های کوچک منجر به ایجاد اختلال در سیستم درب اتوماتیک می‌‌شود. بررسی و تمیزکاری مداوم آن را جدی بگیرید.
  • گرد و غبار سیستم‌‌های حساس درب اتوماتیک را با پارچه‌‌ی نرم و خشک تمیز کنید.
  • در صورتی که به هیچ عنوان مشکل درب اتوماتیک ساختمان شما حل نشد، درب را در حالت کنترل دستی قرار دهید و با تکنسین تماس بگیرد.  
  • جنس فریم بسیار مهم است. اگر فریم درب اتوماتیک شما از نوع چوبی باشد احتمال آسیب دیدگی آن بسیار بیشتر از فریم‌‌های آلومینیوم و استیل خواهد بود.
  • به شکل منظم این موارد را با حضور تکنسین سرویسکار کنترل نمایید. سنسورها، ریل، غلتکها، فریم، دستگاه مرکزی، چشمی، ریموتها، فیوز، جعبه مرکزی، لولاها، زنجیرها و بازوهای مکانیکی. 

در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی درب اتوماتیک ساختمان خود، با کارشناسان و تکنسین‌‌های «گروه صنعتی آکام» تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
akam
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x