آیا امنیت دربهای اتوماتیک قابل اطمینان است؟ 

()

چرا ساختمانها مجهز به انواع مختلفی از دربها هستند؟ مشخص‌‌ترین پاسخ، ایجاد و حفظ امنیت می‌‌باشد. از گذشته تا کنون دلیل مهم‌‌تری برای کاربری دربها وجود نداشته است. گرچه به تدریج از دربها برای جداسازی فضاها استفاده شد و هر یک معنایی برای خود یافتند. اما به تدریج با تغییر نیازهای امنیتی انسانها، انواع تخصصی و سفارشی شده‌‌ی درب راهی بازار شد. به راستی تا چه اندازه به امنیت دربها و سیستم‌‌های ورودی اتوماتیک می‌‌توان اطمینان نمود؟ برای مطالعه‌‌ی این مقاله، با ما همراه باشید.

 

اهمیت امنیت

امنیت را برای چه می‌‌خواهیم؟ در طی تاریخ، انسان امنیت را برای حفاظت از خود در برابر شرایط جوی و اثرپذیری هرچه کمتر از شرایط محیطی خواسته است. امنیت برای حفاظت از ساختمان خود در برابر سرقت، ورود غیرمجاز، حوادث ناگوار همچون آتش سوزی، زلزله و توفان اهمیت بسیاری دارد. اینها موارد مختلفی از نیاز ما به تأمین امنیت هستند که در تجهیز ساختمانها در نظر گرفته می‌‌شود. برای پاسخ به این نیازها، با پیشرفت تکنولوژی، به طور مداوم به امکانات درب و پنجره‌‌های اتوماتیک افزوده شده است. اما امنیت سیستم‌‌های اتوماتیک نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برای بررسی ساده‌‌تر، امنیت سیستم‌‌های ورودی اتوماتیک را به دو سطح تقسیم می‌‌کنیم. سطح اولیه‌‌ی امنیت که هر سیستم اتوماتیک ورود یا خروج از آن برخوردار است و سطح دوم امنیت که به دلایل خاصی به ورودی‌‌های ساختمان افزوده می‌‌شود. موارد سطح اول امنیت، همچون امکان قفل شدن، استحکام متریال و موادی که بدنه از آن ساخته شده، مقاومت در برابر ضربه و … هستند. سطح دوم و سختگیرانه‌‌تر امنیت، همان سطحی که شما به دلیل نیازهای خاص ساختمان و یا شرایط زندگی خود به سطح اول امنیت می‌‌افزایید. این سطح جدی‌‌تر از امنیت معمولاً با آپشن‌‌های اضافی همراه است.

سطح دوم امنیت صرفاً با کمک سیستم‌‌های اتوماتیک ورودی‌‌ها در ساختمان قابل اجراست. کنترل تمام ورود و خروج‌‌ها به صورت خودکار، صرفاً با سیستم اتوماتیک امکان‌‌پذیر می‌‌شود. یکپارچگی سیستم‌‌های امنیتی نیز تنها با سیستم‌‌های اتوماتیک مقدور است. ترکیب سیستم‌‌های تکمیلی تصویری، کنترلی و … همه و همه به شما اطمینان خاطر می‌‌دهد با نیروی انسانی اندک و به دور از خطای انسانی، از سطح بالای امنیت بهره ببرید.

 


امنیت فیزیکی و مراقبت از حوادث

هنگام استفاده از درب غیر اتوماتیک احتمال حوادث خیلی بیشتر از درب اتوماتیک است. دربهای اتوماتیک با انواع سنسورهای خود می‌‌توانند در امنیت فیزیکی ما نقش مهمی ‌‌ایفا نمایند. کاربری دربها و پنجره‌‌های غیر اتوماتیک، همواره احتمال آسیب و برخورد را در پی خود دارند. بسته شدن ناگهانی درب به دلیل وزش باد، قرار گرفتن در زاویه‌‌ی نامناسب و برخورد با سر و بدن، گرفتار شدن انگشت کودکان در میان آنها و اتفاقاتی از این دست. انواع تجهیزات و سنسورها، این خطرات را کاهش می‌‌دهند. سنسورها دستیارهای شما برای حفظ امنیت به ویژه در مورد کودکان و افراد کم‌‌توان هستند.

در طراحی‌‌های غیر حرفه‌‌ای همواره گروه مهمی ‌‌از جامعه فراموش می‌‌شوند و نیازهای ایشان در نظر گرفته نمی‌‌شود. کودکان، کم‌‌توانان و سالمندان. دربهای اتوماتیک کمک بزرگی به حفظ ایمنی این گروه می‌‌نمایند. هر محیطی نسبت به کاربری ویژه‌‌ی خود، نیازهای متفاوت امنیتی دارد. مهدکودکها، دفاتر کار، اتاقهای شخصی، مدارس، بیمارستانها، مراکز خرید و … هر یک از این فضاها مراکز و موقعیتهایی دارند که در برابر ورود عمومی ‌‌می‌‌بایست کنترل شده و دسترسی به آنها مدیریت شود. در گذشته تمام دسترسی‌‌ها توسط نگهبانان و دسته کلیدهای سنگین انجام می‌‌شد. اما اکنون توسط اثر انگشت یا کدهای دسترسی به راحتی مدیریت می‌‌شود.

درب خروج اضطراری و درب ضد حریق جان ساکنان را حفظ می‌‌نماید. به انتخاب درست آنها دقت کنید. به راحتی می‌‌توانید دربهای مختلف ساختمان را از انواعی سفارش دهید که قابل تبدیل به درب خروج اضطراری باشند. در ساختمان خود، هرچند کوچک، از دربهای ضد حریق کمک بگیرید. سرمایه‌‌گذاری در این حوزه، سرمایه‌‌گذاری بلند مدت برای حفظ جان شماست.

  


این نکات مراقبتی را به خطر بسپارید

بین انواع مختلف درب اتوماتیک، انواعی با درجه‌‌ی بالای امنیتی وجود دارند. قبل از خرید این موارد را کنترل و آنها را به امکانات امنیتی مکمل تجهیز نمایید. تجهیزات امنیتی که به آسانی خیال شما را آسوده‌‌تر می‌‌نمایند، لوازمی مانند آژیر و انواع قفلهای هوشمند هستند. قفل هوشمند برای مسدود و محدود کردن دسترسی افراد بکار می‌‌رود. معمولاً این قفلها با ترکیب یک سیستم تشخیص هویت عمل می‌‌کنند. مانند کارتهای شناسایی هوشمند، اپلیکیشن‌‌های تلفن همراه یا کلیدهای الکترونیکی، ثبت اثر انگشت و … . در صورت نصب این قفلها نیازی به حضور نگهبان یا صاحب ملک برای کنترل ورودی‌‌ها نیست. حتی می‌‌توانید از این قفلها گزارش ورود نیز تهیه نمایید. بدیهی است این قفلها در صورت تلاش برای باز کردن به وسیله‌‌ی ضربه یا آسیب فیزیکی، آژیر خطر را روشن می‌‌نمایند.

دوربین‌‌های امنیتی یا لنزهای چشمی ‌‌را به گونه‌‌ای تنظیم و در فواصل مختلف نصب نمایید که تمام زوایا و بخشهای بیرون از ساختمان را ببینید. قفلهای ضد سرقت در برابر ضربه استحکام زیادی دارند. از سیستم سیلندری استفاده می‌‌کنند و در برابر قفل بازکن‌‌ها مقاومت بالایی دارند. شاید در برخی موارد به آنها نیاز داشته باشید. چهارچوبی که درب روی آن نصب می‌‌شود بسیار اهمیت دارد. این امر به ویژه در مورد ساختمانهایی که مورد بازسازی قرار می‌‌گیرند و ممکن است چهارچوبها تغییر داده نشوند بسیار اهمیت دارد. در صورتی که ساختمان شما از نظر امنیتی مهم است، تمام مسیرهای ورود و خروج، دربها و حتی پنجره‌‌ها به کنترل نیاز خواهند داشت.. معمولاً ورودی‌‌های کوچک فراموش می‌‌شوند. در مورد دربهایی که با ریموت کنترل باز و بسته می‌‌شوند مانند درب پارکینگ، ورود افراد بدون مجوز بسیار آسانتر است. بنابراین از قفلهای کمکی دستی نیز در زمانهای خاص استفاده نمایید.

 

همواره در دسترس، همواره امن

اگر فروشگاه و یا مرکزی دارید که افراد مختلفی به آن رفت و آمد می‌‌کنند، حتماً دغدغه‌‌های امنیتی بالاتری نسبت به دفاتر کوچک و یا منازل مسکونی دارید. در این موارد به تجهیزاتی نیاز دارید تا به کمک آنها سطح امنیتی را افزایش دهید. در صورت بکار بردن سیستم‌‌های یکپارچه، علاوه بر اینکه همواره در دسترس هستید، همواره امن نیز خواهید بود. قفلهای فوری، نمایشگرهای ویدیویی، سیستم‌‌های هشدار، همه دستیارانی اتوماتیک برای کمک به حفظ امنیت ساختمان شما هستند. سیستم‌‌های امنیتی ارزان برای فضاهای شخصی شما.

اگر از دربهای غیر اتوماتیک استفاده می‌‌کنید و اکنون در نظر دارید صرفاً سیستم باز و بسته شدن آن را اتوماتیک نمایید، به جزئیات بسیار توجه کنید.  متریال درب ورودی را کنترل نمایید. برخی دربها بر خلاف زیبایی بسیار خود، مقاومت بالایی ندارند. بنابراین پیش از نصب سیستم‌‌های اتوماتیک امنیتی، ابتدا از استحکام درب اطمینان حاصل نمایید. این امر به ویژه در واحدهای مسکونی و دفاتر کوچک بسیار اهمیت دارد.

رسیدگی مرتب و سالیانه توسط تکنسین، به شما کمک می‌‌کند از سلامت سیستم‌‌های امنیتی اطمینان حاصل کنید. بنابراین سرویسهای سالیانه را جدی بگیرید. گواهی‌‌نامه‌‌ی امنیتی دربها و سایر سیستم‌‌های اتوماتیک ساختمان را کنترل نمایید. حتی در برخی موارد ممکن است نیاز به ترکیب سیستم‌‌های اتوماتیک و غیر اتوماتیک داشته باشید. کارشناسان «گروه صنعتی آکام» برای ارائه‌‌ی مشاوره جهت با کیفیت‌‌ ترین تولیدات در خدمت شما هستند. ما همواره برای تحقق «مرا بهتر از آنچه هستم به خاطر بسپار»، از بروزترین تکنولوژی‌‌های حوزه‌‌ی دربهای اتوماتیک بهره می‌‌گیریم تا خیال شما را از امنیت محیط کار و زندگی خود آسوده کنیم. با ما تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران / ۵. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، پوزش می‌طلبیم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبکه های اجتماعی
نکات مدیریتی
پر بازدیدترین مقالات
مقالات اخیر
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x